مشکلات اسپیکر

مشکلات و تعمیر سخت افزار موبایل

مشکلات و تعمیر سخت افزار موبایل :بعد از خواندن این مقاله دو امکان برای شما به وجود می آید؛ اول اینکه قادر خواهید بود مشکلات سخت افزار موبایل را شناسایی و تعمیر کنید، دوم اینکه از شر هزینه های اضافه برای تعمیرات موبایل خلاص می شوید. این مقاله از موبایل 30 هم برای افراد متخصص در حوزه تعمیر موبایل و هم برای افراد غیر متخصص می تواند مفید باشد.

مشکلات و تعمیر سخت افزار موبایل

زندگی نسل جدید بدون گوشی هوشمند به طور یقین غیر ممکن شده است پس تمرکز این مقاله بر روی مشکلات شایع سخت‌ افزار موبایل و نحوه تعمیر آنهاست. از آنجا که پیشگیری بهتر از درمان است، در این مقاله همچنین آموزش پیشگیری از خرابی سخت افزار نیز توضیح داده شده است.

شاید دانستن علائمی که از مشکلات سخت افزار بر روی موبایل ایجاد می شود برای شما جالب باشد به همین جهت در این مقاله به بازگویی این علائم و نحوه حل آنها نیز پرداخته شده است.

سخت افزار موبایل چیست؟

برای آموزش تعمیر سخت افزار موبایل باید بدانیم سخت افزار چیست. به قسمت های فیزیکی موبایل سخت افزار موبایل گفته می شود. این قسمت های فیزیکی شامل، صفحه گوشی موبایل، کارت حافظه، باتری، دکمه روشن / خاموش، اسپیکر گوشی موبایل، جای شارژ و شارژر گوشی موبایل و غیره.هر بخش فیزیکی از موبایل که قابل دیدن، لمس، حس و بو کردن باشد، بخش سخت افزاری گوشی موبایل به شمار می رود.

مشکلات و تعمیر سخت افزار موبایل

بیشتر بخوانید: لوازم تعمیرات موبایل

فرق سخت افزار و نرم افزار چیست؟

آموزش تعمیر سخت افزار موبایل نیازمند دانستن فرق بین سخت افزار و نرم افزار است. اصطلاح نرم افزار به مجموعه ای از برنامه ها و دستورالعمل ها اطلاق می شود که وظایفی را روی سیستم گوشی موبایل انجام می دهند. نرم افزار گوشی موبایل به سه دسته نرم افزار سیستم، نرم افزار برنامه نویسی و نرم افزار کاربردی تقسیم می شود. در واقع کار نرم افزار سوق دادن سخت افزار موبایل به یک مسیر خاص است و به محض اینکه نرم افزار روی گوشی موبایل نصب شود، سخت افزار شروع به کار می کند.

باز کردن گوشی جهت تعمیر مشکلات سخت افزاری موبایل

برای تعمیر گوشی خود ابتدا باید یک سری پیش نیازها را آماده کنید. زیرا تعمیر موبایل و تعمیر سخت افزار موبایل کار حساسی است ولی در صورت داشتن اطلاعات لازم و آموزش خوب شما هم می‌توانید به تعمیر مشکلات سخت افزاری گوشی خود بپردازید. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اگر گوشی شما ضمانت نامه داشته باشد دستکاری کردن آن، حق ضمانت را منحل می کند.

باز کردن گوشی جهت تعمیر مشکلات سخت افزاری موبایل

برای تعمیر گوشی خود شما نیاز به ابزار صحیحی دارید که می توانید آنها را از ابزار فروشی ها تهیه کنید. با پیشرفت تکنولوژی، علم تعمیرات موبایل و همچنین با افزایش قدرت اطلاع رسانی عمومی از طریق برنامه های مختلف، امکان مشاهده ویدیو و یادگیری نحوه تعمیر سخت افزار موبایل فراهم شده است.

سخت ترین بخش تعمیر گوشی باز کردن آن است. در صورتی که قلق کار و نحوه باز کردن گوشی را فرا بگیرید انجام مابقی آسان خواهد شد.

مشکلات و تعمیر سخت افزار موبایل

بیشتر بخوانید: آموزش تعمیرات موبایل رایگان

قبل از شروع هر کاری به نکات زیر توجه کنید.

 • ابتدا باید مطمئن شوید که اشکال گوشی شما از نرم افزار نیست. برای این کار گوشی خود را ابتدا فلش یا فرمت کنید. اگر گوشی شما مشکل نرم افزاری نداشت سپس به دنبال عیب یابی سخت افزاری گوشی موبایل بروید‌.
 • تحت هیچ شرایطی از زور زیاد برای باز کردن گوشی از هم استفاده نکنید. قبل از آن حتما کلیپی در مورد نحوه باز کردن گوشی ببینید که به شما کمک بسیاری می کند. معمولا بعضی پیچ ها پنهان شده اند. اطمینان حاصل کنید که همه پیچ ها را باز کرده اید تا به هنگام باز کردن صدمه ای به آن وارد نشود.

ابزار مورد نیاز برای تعمیر سخت افزار موبایل

 • ابزار مورد نیاز برای تعمیر سخت افزار موبایل را باید قبل از هر چیزی بررسی کنیم. ‌برای تعمیر گوشی شما نیاز به ابزار خاصی دارید که در ادامه آنها را به شما معرفی خواهیم کرد. یک تعمیرکار موبایل حرفه ای معمولا همه ابزار مورد نیاز برای تعمیر گوشی را دارد.
 • مهمترین ابزاری که برای باز کردن گوشی موبایل به آن نیاز دارید پیچ گوشتی است. شما می توانید ست کامل دقیق پیچ گوشتی که برای هر موبایلی استفاده می شود را تهیه کنید.
 • ست استاندارد پیچ گوشتی می تواند مناسب باشد. این ست حاوی سه پیچ گوشتی است. یک پیچ گوشتی پنج پر، یک پیچ گوشتی صاف و یک پیچ گوشتی فیلیپس است.
 • شما به یک اهرم پلاستیکی هم نیاز دارید.موچین پلاستیکی نیز یکی از ابزار تعمیر گوشی است که به وسیله آن سخت افزارهای مختلف مثل باطری یا سیم ها را جدا کنند. به هنگام کار بر روی سیم های گوشی موبایل خیلی مراقب باشید. زیرا کوچکترین خطا روی سیم ها ممکن است خرابی به بار بیاورد.
 • وسیله مکنده یا ساکشن برای باز کردن گوشی خیلی به کار شما می آید. از این ابزار برای کشیدن صفحه گوشی استفاده کنید. با این روش صفحه گوشی بدون اعمال زور زیاد یا بدون استفاده از ابزار تیز خارج خواهد شد.
 • بعد از باز کردن گوشی با استفاده از محلول های الکلی یا متانول دار، برد گوشی را از کثیفی تمیز کنید. هرگز از آب برای اینکار استفاده نکنید.
 • سشوار یکی دیگر از ابزار مورد نیاز تعمیر سخت افزار موبایل است. از آن برای خشک کردن گوشی که در آب افتاده استفاده کنید.
 • در آخر شما به یک مسواک نرم برای تمیز کردن سخت افزار موبایل نیاز دارید.

مکنده یا ساکشن

مشکلات سخت افزار موبایل از پیشگیری تا تعمیر

به شما توصیه می کنیم ضرب المثل پیشگیری بهتر از درمان را بر روی گوشی خود اعمال کنید. جلوگیری از بروز مشکل، گوشی شما را از خرابی و کار افتادگی نجات می دهد. در این بخش از مقاله مشکلات شایع سخت افزار موبایل به همراه علایم و نحوه تعمیر آنها را آموزش خواهیم داد پس تا انتها با ما همراه باشید. شاید گوشی شما یکی از این مشکلات را در حال حاضر داشته باشد و شما از آن بی خبر هستید.

وقتی دکمه روشن / خاموش از کار می افتد:

دلیل این اتفاق ممکن است شکسته شدن یا خراب شدن دکمه باشد. برای روشن کردن گوشی که دکمه اش خراب شده یک راه حل وجود دارد. موبایل هایی که باتری آنها جدا شدنی است، باتری گوشی را جدا کرده و گوشی را با رابط به کامپیوتر متصل کنید و همانطور که گوشی به کامپیوتر متصل است باتری را سر جایش برگردانید. در این حالت گوشی باید به صورت خود به خود روشن شود. برای گوشی های آیفون، کافی است گوشی خاموش را به شارژر وصل کنید تا بدون نیاز به دکمه روشن شود.

مشکلات و تعمیر سخت افزار موبایل

تعمیر صفحه ترک خورده / خورد شده گوشی موبایل:

یکی از مهمترین سخت افزارهای گوشی موبایل، صفحه LCD آن است که در واقع گوشی بدون آن ارزشی ندارد. علل خرابی صفحه گوشی متنوع هستند.

نقص فنی کارخانه ای می تواند یکی از علل خرابی صفحه گوشی باشد. افتادن و یا برخورد یک شئ سنگین هم باعث ترک و شکستن صفحه گوشی می شود. برای پیشگیری از شکستگی صفحه گوشی حتما از محافظ صفحه و قاب گوشی استفاده کنید.

یکی از علایم صفحه خراب این است که صفحه کاملا سیاه است و به نظر می رسد که گوشی خاموش است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که صفحه گوشی به درستی به PCB که همان برد مدار الکترونیکی است متصل نشده باشد و یا اینکه تراشه نمایش از کار افتاده باشد.

از علایم دیگر خرابی صفحه نمایش گوشی این است که در یک قسمت صفحه گوشی یک لکه جوهر مانند ظاهر می شود. این نوع خرابی معمولا غیر قابل تعمیر است و باید کل صفحه گوشی عوض شود.

مشکلات و تعمیر سخت افزار موبایل

 

علامت دیگر خرابی صفحه نمایش دیدن خطوط در یک قسمت صفحه گوشی است. این خرابی نیز غیر قابل تعمیر است ولی به هرحال می شود از گوشی با همان حال هم استفاده کرد.

برای تعمیر صفحه نمایش موبایل ابتدا کاملا مطمئن شوید ایراد فقط از صفحه گوشی است و‌ برد موبایل مشکلی ندارد. در این صورت می توانید یک صفحه نمایش اورجینال از فروشگاه های معتبر تهیه کرده و اقدام به جایگزینی آن با صفحه خراب کنید.

برای پیشگیری از خراب شدن صفحه گوشی باید به نکات مهمی توجه کنید. اینکه گوشی خریداری کنید که ضمانت نامه معتبر داشته باشد. حتی بهترین گوشی های ضد آب اگر به مدت طولانی در آب بمانند خراب می شوند. پس مراقب باشید قسمت هایی از صفحه گوشی که به برد متصل هستند مدت زمان طولانی با آب تماس نداشته باشند. از محافظ صفحه گوشی که به آن اصطلاحا گلاس گفته می شود استفاده کنید و حتما یک قاب محکم برای کل گوشی تهیه کنید.

مشکلات و تعمیر سخت افزار موبایل

بیشتر بخوانید: چگونه یک تعمیرکار حرفه ای موبایل شویم

لنز دوربین گوشی خراب یا تار است:

عکس هایی که با لنز خراب یا کثیف موبایل گرفته می شوند معمولا تار، خش دار و بی کیفیت هستند. در مرحله اول ابتدا سعی کنید لنز گوشی را با محلول الکل متانول خوب تمیز کنید. در بیشتر مواقع تمیز کردن لنز مشکل را حل می کند. ولی اگر همچنان عکس ها تار و بی کیفیت بودند، ظاهرا لازم دارید که لنز را عوض کنید‌. بهتر است برای این کار کاملا متخصص باشید زیرا وقتی نوبت به تعمیر لنز گوشی برسد کیفیت از هر هزینه دیگری مهمتر خواهد بود!

مشکلات سخت افزاری نتیجه افتادن گوشی موبایل در آب یا هر مایع دیگری:

فرقی نمی کند گوشی شما ضد آب باشد یا خیر، همه اجزای داخلی گوشی و سخت افزارهای موبایل به آب و مایعات حساسند و خراب می شوند. به یاد داشته باشید که تماس آب با مدار الکترونیکی و زمانی که الکتریسیته با آب تماس پیدا کند باعث ایجاد اتصالی و سوختن برد گوشی می شود. به محض اینکه تلفن همراه شما در آب افتاد سریع آن را خاموش کرده و راهکارهای زیر را برای خشک کردن آن بکار بگیرید.

برای تعمیر گوشی خیس ابتدا سریعا آن را خاموش کرده و باتری را از آن خارج کنید.

مشکلات سخت افزاری نتیجه افتادن گوشی موبایل در آب یا هر مایع دیگری

بعد از آن اگر آدم ماجراجویی هستید سریعا اقدام به باز کردن، تمیز کردن با الکل متانول و خشک کردن آن با سشوار کنید. فقط مراقب باشید زیاد آن را حرارت ندهید تا سیم و کابل های آن ذوب شود. سپس اجازه دهید یک روز کامل همانطور بماند تا اگر رطوبتی در آن باقی مانده کاملا خشک شود. سپس می توانید آن را روشن کنید و اگر روشن نشد نیاز به بررسی و تعمیر اساسی دارد.

برای پیشگیری از نیفتادن و یا تماس گوشی با آب حتما اطمینان حاصل کنید که گوشی شما در نزدیکی مایعات نباشد. آن را از دسترس اطفال به جهت ریخته شدن آب توسط آنها دور نگاه دارید! اگر گوشی شما ضد آب است بیشتر از سی دقیقه آن را در آب نگذارید و حتی به هنگام شنا و غواصی گوشی ضد آب خود را با خودتان حمل نکنید.

داغ کردن گوشی و مشکلات سخت افزاری همراه با آن:

اینکه گوشی به هنگام کارهای عادی گرم شود یک مساله عادی است ولی اگر گوشی آنقدر داغ شود که حس کنید کف دستتان را می سوزاند مساله کاملا غیر عادی به نظر می رسد.

 • ایراد کارخانه ای یا باگ
 • تماس با آب
 • خرابی صفحه گوشی
 • از کار افتادن برد مدار الکترونیکی
 • از کار افتادن تراشه ها
 • انجام دادن چند کار همزمان با گوشی
 • انجام بازی زیاد به خصوص بازی های حجم بالا و آنلاین
 • نصب برنامه های زیاد
 • اتصال داده، وای فای یا بلوتوث
 • کار با گوشی در دمای بالا
 • استفاده از شارژر خراب
 • استفاده از شارژر تقلبی
 • به یاد داشته باشید هرگز با گوشی زمانی که در حال شارژ است کار نکنید.

داغ کردن گوشی و مشکلات سخت افزاری همراه با آن

علایمی که با آنها در این حالت مواجه می شوید این هستند که گوشی بیش از حد داغ و سوزان می شود. در بعضی حالت ها باتری موبایل ورم می کند یا به عبارتی از دمای زیاد منبسط می شود. احتمال خاموش شدن تلفن همراه در زمانی که خیلی داغ می کند زیاد است.

بهترین راه حل برای تعمیر گوشی موبایل وقتی که داغ می کند این است که سریعا آن را خاموش کنید و اجازه دهید خنک شود.

اطمینان حاصل کنید که گوشی در شرایط خوبی قرار گرفته باشد و از علل داغ شدن گوشی که قبلا آنها را نام بردیم دوری کنید تا گوشی موبایل بیش از حد داغ نکرده و مشکلات حادتری بوجود نیاورد.

داغ کردن گوشی و مشکلات سخت افزاری همراه با آن:

مشکلات سخت افزاری حاصل از حافظه و مموری گوشی موبایل:

گوشی موبایل به دلیل مشکلات مموری به درستی عمل نمی کند و دلیل آن می تواند از RAM یا ROM باشد. توجه داشته باشید که برخی مشکلات مربوط به ذخیره گوشی از باگ نرم افزارها حاصل می شود که بیشتر ظرفیت مموری گوشی را پر می کنند.

مشکلات سخت افزاری حاصل از مموری و حافظه گوشی به دلیل استفاده بیش از حد از حافظه گوشی رخ می دهند. مثلا اگر حافظه موبایل شانزده گیگ است، شما اجازه دارید تا پانزده یا چهارده و نیم گیگ از آن را مصرف کنید. استفاده از کل حافظه باعث عملکرد نادرست و در مواقعی سوختن برد گوشی می شود. استفاده بیش از حد از حافظه گوشی بسیار خطرناک است به خصوص برای گوشی هایی که حافظه داخلی آنها کم بوده و حافظه گوشی از کارت حافظه خارجی تامین می شود.

مشکلات سخت افزاری حاصل از حافظه و مموری گوشی موبایل

با استفاده بیش از حد از حافظه گوشی، ممکن است بعضی از داده ها خود به خود حذف شوند یا برنامه ها به درستی عمل نکنند. گوشی در مواقعی هنگ می کند و از کار باز می ایستد. در برخی گوشی ها هم استفاده بیش از حد از حافظه باعث خاموشی و یا فرمت شدن گوشی موبایل می شود.

برای حل مشکل و تعمیر گوشی موبایل بهتر است هر چه سریعتر برخی داده ها و فایل های بدون استفاده را پاک کنید. بعد از آن به پاک کردن حافظه پنهان برنامه ها اقدام کنید. اگر برنامه ای جدیدا نصب کرده اید و متوجه شده اید که حجم زیادی از حافظه شما را اشغال کرده است سریعا آن را حذف نصب کنید. اگر حافظه گوشی شما کم است اقدام به فیلم برداری و دانلود چیزی نکنید. و در نهایت اینکه اگر از کارت حافظه استفاده می کنید حتما یک نوع اورجینال و باکیفیت را برای گوشی خود تهیه کنید.

مشکلات سخت افزاری که باعث می شوند گوشی شما شارژ نشود:

 • اگر گوشی شما شارژ نمی گیرد یا شارژ نگه نمی دارد می تواند به یکی از علل زیر باشد.
 • احتمالا از یک شارژر تقلبی استفاده می کنید.
 • شرایط ظاهری شارژر شما مثل سیم و آداپتور خوب به نظر نمی رسد.
 • پورت شارژر کثیف است.
 • باتری گوشی شما خراب شده و یا آن را با باتری غیر اصل جایگزین کرده اید.
 • پورت شارژر شکسته یا خراب شده است.
 • تراشه شارژ گوشی از کار افتاده است.

مشکلات سخت افزاری که باعث می شوند گوشی شما شارژ نشود

حداقل به خاطر یکی از دلایل بالا گوشی شما به خوبی شارژ نمی گیرد و یا خیلی کم شارژ می گیرد. برای اجتناب از مشکلات سخت افزاری که به دلیل شارژر بد اتفاق می افتند بهتر است شارژر گوشی را تعویض کنید و یا اگر ایراد از باتری است حتما یک باتری اورجینال تهیه کنید‌. قبل از خرید شارژر و باتری سعی کنید ابتدا پورت و محل اتصال گوشی به سیم شارژر را با الکل تمیز کنید.

مشکلات اسپیکر:

اسپیکر گوشی ممکن است به خاطر تماس با آب یا غبار کیفیت خود را از دست بدهد. برای تعمیر گوشی موبایل که اسپیکر آن خراب شده است بهتر است ابتدا آن را با الکل تمیز کنید و اگر باز هم درست نشد نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید.

مشکلات اسپیکر

سخن پایانی:

گوشی موبایل یک همراه همیشگی برای مردم این نسل است. بیشتر کارهای روزمره ما به کمک گوشی موبایل انجام می پذیرد. بنابراین مراقبت از گوشی موبایل و جلوگیری از خراب شدن آن باید جزو اولویت‌های ما باشد. برخی تعمیرات گوشی موبایل در خانه قابل انجام هستند ولی برخی دیگر از مشکلات سخت افزاری موبایل باید تحت نظر متخصص تعمیر سخت افزار موبایل انجام شود.

موبایل خود را در شرایط خوب نگه دارید. بیش از حد از آن کار نکشید‌ و برنامه های مضر را وارد آن نکنید تا عمر طولانی تری پیدا کند. در صورت خرابی و هنگ کردن و در صورت مشاهده هرگونه عملکرد ناصحیح بهتر است برای تعمیر و یا جایگزینی قطعات سخت افزار اقدام کنید.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *