دلیل خش خش اسپیکر موبایل

دلیل خش خش اسپیکر موبایل

دلیل خش خش اسپیکر موبایل : قسمت های خروجی صدای گوشی شما همیشه در معرض خطرات مختلفی از اطراف محیط هستند، حتی اگر آن ها را در یک قاب محافظ قرار داده باشید. درحالی که گوشی شما طوری ساخته شده است که تمامی این مشکلات را تحمل کند، اما همیشه در برابر گرد و غبار ایستادگی نمی‌کند که باعث ایجاد صدای خفه و حتی خراب شدن بلندگو می‌شود. اگر بلندگوی گوشی شما مشکل دارد، قبل از مراجعه به مراکز تعمیرات موبایل، روش های زیر را برای اطلاع از دلیل خش خش اسپیکر موبایل و تعمیر بلندگو می‌توانید امتحان کنید.در این مقاله موبایل 30 علت قطع شدن صدای اسپیکر گوشی را نیز بخوانید.

دلیل خش خش اسپیکر موبایل

بیشتر بخوانید: کارهای که باعث کم شدن عمر گوشی میشود

عیب یابی و تعمیر اسپیکر گوشی موبایل:

پیش از انجام هر کاری ابتدا باید لوازم جانبی گوشی را آن جدا نمایید سپس به تست های مختلف برای عیب یابی اسپیکر گوشی خود بپردازید. به طور کلی مشکل در اسپیکر موبایل ها در سه بخش بازر، بلندگو و میکروفون اتفاق می افتد. روش های تست کردن هر بخش اسپیکر گوشی را بیان می کنیم با ما همراه باشید.

میکروفون:

ابتدا یک پیغام صوتی ارسال کنید. اگر پیام صوتی شما ارسال نشد احتمالا مشکل از بخش میکروفون اسپیکر گوشی است. یک تعمیرکار ماهر می داند اگر اسپیکر گوشی دچار چنین مشکلی شود، باید اتصال میکروفون به برد مورد بررسی قرار گیرد. در صورت اتصال به برد و باقی ماندن اختلال، باید تعویض شود زیرا امکان تعمیر آن وجود نخواهد داشت.

بلندگو:

اگر قادر به دریافت پیام صوتی نباشید مشکل از بلندگوی اسپیکر گوشی است. اگر گوشی را به تعمیر گاه ببرید متوجه می شوید که تعمیرکار ابتدا اتصال به برد را بررسی می کند سپس مسیر ارتباطی بلندگو تا آی سی را بر روی برد چک می کند. مقاومت بلندگو به طور معمول باید بین ۳۰ تا ۵۰ اهم باشد. اگر عددی خارج از این مقدار باشد بلندگو خراب بوده و نیاز به تعویض خواهد داشت.

مدار بازِر:
در صورت ایراد در پخش صدای زنگ و موسیقی، می توان گفت که مشکل از اسپیکر گوشی در قسمت بازر است. مقاومت این قطعه نیز بین ۸ تا ۱۶ متغییر است. اگر صدای خش خش شنیده شود به طور قطع خراب است و نیاز به تعویض خواهد داشت.

دلیل خش خش اسپیکر موبایل

راه اندازی مجدد گوشی:

اولین روشی که اگر کامپیوتر، مودم و یا هر دستگاه دیگری دچار اختلال می شود، امتحان می کنید راه اندازی مجدد است. همین امر در مورد گوشی های هوشمند نیز صدق می کند. در بسیاری از مقالات، راه اندازی مجدد را به عنوان یکی از راه حل ها مشاهده می کنید. بنابراین اگر اسپیکر گوشی شما کار نمی کند بهترین راه حل راه اندازی مجدد گوشی موبایل است.

بررسی مشکلات نرم افزاری موبایل:

  • ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که مشکل گوشی شما سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری است. از طریق چند روش می‌توانید اینکار را انجام دهید.
  • ابتدا باید گوشی خود را ریبوت کنید. اینکار باعث شروع دوباره همه سرویس‌های پس‌زمینه می‌شود و به گوشی شما حالتی تازه می‌دهد. در صورتی که چیزی بعد از ریبوت قبلی کرش کرده باشد، دوباره راه‌اندازی می‌شود.
  • در قدم بعدی باید ببینید که خروجی صدای گوشی روی بلندگو‌های خود گوشی تنظیم شده باشد. اگر شما به طور مداوم از هدفون و یا بلندگو‌های بی‌سیم استفاده می‌کنید، ممکن است گوشی شما هنوز به دستگاه دیگری وصل باشد.
  • به تنظیمات گوشی خود بروید و چک کنید که دستگاه بلوتوثی به گوشی شما متصل نباشد. بعد از این به قسمت صدا بروید و مطمئن شوید که به صورت تصادفی حالت Do Not Disturb یا Silent را فعال نکرده باشید.دلیل خش خش اسپیکر موبایل
دلیل خش خش اسپیکر موبایل 🔍

بیشتر بخوانید”تعویض هارد گوشی سامسونگ

استفاده از حالت Safe Mode:

سیستم عامل اندروید دارای حالتی است که با فعال کردن آن گوشی تنها با سرویس ها و نرم افزار های نصب شده پیشفرض اجرا می شود. با فعال کردن این حالت در گوشی میتوانید بسیاری از مشکلات گوشی خود را رفع کنید. نام این حالت “Safe Mode” می باشد و در تمامی گوشی های اندرویدی موجود است.

به منظور دسترسی به این حالت ابتدا دکمه ی پاور گوشی خود را فشار داده و نگه دارید، پس از نمایش داده شدن گزینه های خاموش کردن گوشی، ریستارت و…، گزینه ی “Power Off” را لمس کرده و نگه دارید، و پس از نمایش دادن متن مربوط به ورود گوشی به حالت “Safe Mode”، گزینه ی OK را لمس کنید. اگر با نگه داشتن انگشت تان بر روی گزینه ی “Power Off” پیغام مربوط به ورود به حالت “Safe Mode” ظاهر نشد، انگشت خود را بر روی گزینه ی “Restart” نگه دارید.

استفاده از حالت Safe Mode

 

گوشی خود را هارد ریست کنید:

تست گوشی در حالت safe mode امکان مداخله را به برنامه‌های third party نمی‌دهد. اگر بلندگوی گوشی شما در این حالت به درستی کار کرد، باید مشکل را به یک برنامه خاص، تنظیمات یا دستگاه محدود کنید. اگر مشکلات بلندگوی شما پس از انجام تغییرات در این گزینه‌ها ایجاد شده بود، باید آنها را به حالت اول برگردانید.

اگر این راهکار شکست خورد باید بر روی گوشی خود هارد ریست اجرا نمایید. بعد از ریست کردن تنظیمات کارخانه، گوشی شما از اول شروع به کار می‌کند و هر ایراد نرم‌افزاری مخرب که مانع احتمالی بوده است از سر راه برداشته خواهد شد. گزینه ریست را از مسیر زیر می‌توانید پیدا کنید و یا آن را در نوار جستجوی تنظیمات جستجو کنید.

Settings > System > Advanced >Reset options

گوشی خود را هارد ریست کنید

وارد شدن ضربه به گوشی باعث خش خش اسپیکر موبایل:

به طور کلی گوشی های هوشمند همواره در خطر وارد شدن ضربات کوچک و بزرگ قرار دارند. یکی از دلایل خش خش اسپیکر گوشی، وارد شدن ضربه به گوشی است. شکستگی های ریز یا آسیب به اسپیکر و قطعات مرتبط به آن کیفیت صدای خروجی گوشی را به شدت تحت تاثیر خود قرار می دهند. ضربات کوچک و بزرگ می توانند باعث کم شدن صدای خروجی، نویز دار شدن و خش دار شدن صدای گوشی شوند.

امکان دارد بعد از یک ضربه شدید، در ابتدا تنها شاهد کاهش حجم صدای خروجی گوشی خود باشید؛ اما این مشکل به مرور نیز بیشتر می شود. خصوصا در صورتی که چنین ضربه ای دوباره تکرار شود. در این موارد باید برای تعویض اسپیکر گوشی خود اقدام نمایید. توصیه می کنیم با استفاده از گارد گوشی از بروز این مشکل در آینده جلوگیری و از گوشی خود در مقابل ضربه ها محافظت کنید.

دلیل خش خش اسپیکر موبایل

خیس شدن گوشی دلیل خش خش اسپیکر گوشی:

یکی از شایع ترین و اصلی ترین دلایل خش خش اسپیکر گوشی، خیس شدن گوشی موبایل است. اسپیکر به صورت مستقیم با محیط اطراف در ارتباط است و آب به آسانی می تواند از طریق سوراخ های اسپیکر وارد گوشی شود. حتی یک قطره آب یا نم دار شدن بلندگو نیز می تواند مشکلاتی از جمله نویز و خش خش را ایجاد کند. در بسیاری از موارد با خشک کردن گوشی و اسپیکر آن می توان این مشکل را حل کرد.

در صورت خیس شدن گوشی، حتی گوشی های ضد آب، ترجیحا تا یک ساعت بعد هیچ صدایی از اسپیکر گوشی خود پخش نکنید. تمام قطعات جانبی را از گوشی جدا کنید و آن را در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود. اگر پس از چند ساعت مشکل اسپیکر رفع نشد باید آن را به مراکز تعمیرات تخصصی موبایل بسپارید. به هیچ وجه از روش هایی مانند خشک کردن با سشوار استفاده نکنید. در صورتی که به اطلاعات بیشتری نیاز دارید.

علائم خرابی اسپیکر و صدای ایفون:

نبود صدا یا به عبارتی دیگر از کار افتادن میکروفون ها یا اسپیکرهای گوشی به طور کلی یا تعدادی از آنها نشانه های خرابی آی سی صدا آیفون می باشد.همچنین مصرف زیاد از اندازه باطری نیز از نشانه های خرابی آیسی صدا آیفون می تواند باشد ، در کنار همه‌ی این نشانه ها خاموشی نیز می تواند از نشانه های خرابی آی سی صدا آیفون باشد.

دلایل خش خش كردن اسپيكر آيفون:

قسمتهای مختلف یک بورد شامل اجزایی همچون خازن ها میشود. که عموما هیچ صدایی را از خودشان تولید نمیکنند. این اجزا در تمامی دستگاه های الکترونیکی وجود دارند. اما یک نوع از آنها که ممکن است در شرایطی خاص، باعث تولید صدی بلند شود، خازنهای سرامیکی کلاس 2  هستند. زمانی که جریان برق با نسبت مشخصی در این خازن ‌ها شدت پیدا میکند، صدایی تولید میشود که انسان میتواند آنرا بشنود. احتمالا همین موضوع دلیل اصلی خش خش در صدای گوشی آیفون به هنگام پردازش های سنگین است.

اختلال در عملکرد اسپیکر گوشی سامسونگ:

اسپیکر از جمله قطعات مهم و حساسی است که نیاز به مراقبت خیلی بیشتر دارد. اگر این قطعه در معرض عوامل خارجی قرار بگیرد به طور حتم با مشکل جدی تری برای تعمیر و یا تعویض مواجه می شود. شایع ترین دلیلی که باعث اختلال در عملکرد قسمت های مختلف اسپیکر گوشی سامسونگ می شود به بخش نرم افزاری و سخت افزاری آن مربوط می شود. زمانی که صدا در گوشی نپیچد، صدای خش خش وجود دارد و یا قطع و وصلی صدا مشاهده می کنید قطعا با مشکل در اسپیکرگوشی خود مواجه شده اید.

مراقب این موضوع باشید که تنظیمات صدای گوشی را تغییر ندهید. اگر خواسته و ناخواسته تنظیمات حذف و یا تغییر داده شد، با تنظیمات مجدد و یا بازگشت به کارخانه آن را بر طرف کنید. به یاد داشته باشید که هر برنامه ای را بر روی گوشی خود نصب نکنید ممکن است بدافزار باشد و عملکرد کل گوشی را مختل کند.

در مواقع دیگر مشاهده شده است که کاربر با بی توجهی گوشی خود را در معرض رطوبت، افتادن، ضربه، گرد و خاک، مایعات و … قرار می دهد. همین امر موجب خرابی اسپیکر گوشی شده و مراجعه به یک تعمیرکار ماهر و زبده ای که از قطعات اورجینال و اصل استفاده می کند را بر کاربر لازم می دارد.

امیدواریم استفاده کافی را از این مطالب برده باشید.نظرات و پیشنهادات خودتان را با ما درمیان بگذارید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *