آموزش رفع مشکل آنتن گوشی

آموزش رفع مشکل آنتن گوشی

آموزش رفع مشکل آنتن گوشی : در بسیاری موارد پس از ضربه خوردن گوشی و یا بدون هیچ دلیل خاصی آنتن گوشی می پرد و یا ضعیف می شود. این به این معنی است که سیم کارت موجود در گوشی نمی تواند از پوشش شبکه ای استفاده کند. زمانی که گوشی انتن نمی دهد قدم اول چک کردن شماره سریال IMEI است برای این منظور شما می بایست شماره #۰۶# * را شماره گیری نمایید. اگر ایراد از آنتن گوشی باشد به جای نمایش کد انحصاری گوشی، علامت سوال یا عدد های ۱۲۳۴۵ یا “no serial” نمایش داده میشود.با موبایل30 همراه باشید.

اصطلاحا در این حالت گفته می شود که گوشی Rpl پرانده است و باید IMEI ترمیم گردد. اگر پس از کنترل IMEI سریال گوشی وجود داشت و نمایش داده شود و همچنن آنتن نداشته باشید می بایست به مرحله بعدی بروید. به قسمت تنظیمات Setting بروید. حالا به قسمت شبکه Network رفته و در قسمت جستجو، حالت دستی Manual را انتخاب کنید. در ادامه توضیح مفصل از روش انجام تست را شرح خواهیم داد.

آموزش رفع مشکل آنتن گوشی

گوشی های غیرفعال در شبکه:

گوشی هایی که شماره سریال یعنی همان IMEI آنها دچار مشکل شده است و مورد تایید شبکه نیست. با این حال گوشی روشن می شود ولی آنتن ندارد. عمدتا در صورتی که این گوشی ها با سیم کارت روشن شوند، پیامی به مضمون “SIM Card Registration Failed” بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود. در این حالت باید شماره سریال گوشی IMEI، باید توسط شرکت مخابرات وارد شبکه شود و یا آن را توسط باکس های نرم افزاری که مرتبط با تعمیرات نرم افزاری موبایل است، تعمیر کنید.

انواع مشکلات مرتبط با آنتن گوشی:

این مشکلات عبارتند از :

آنتن دهی لحظه ای : آنتن هنگام روشن شدن گوشی وجود دارد و با گذشت زمان آنتن قطع می شود و موبایل دیگر آنتن نمی دهد. در این صورت می توان تقریبا مطمئن بود که مشکل مرتبط با آی سی PF است. تعمیر کاران موبایل می دانند که آی سی PF در برد و نقشه شماتیک موبایل، با نام RF PA نمایش داده می شود.در برخی اوقات ایرادی نرم افزاری باعث رخداد این مشکل می شود و برای حل مشکل نیاز به استفاده از باکس تعمیرات موبایل و ترمیم فایل PM است. تمام عملیات مرتبط با ترمیم نرم افزاری از طریق باکس ها مربوط به تعمیرات نرم افزاری موبایل است.

آنتن دهی ظاهری: این مورد را با عنوان آنتن دهی کاذب می شناسند . در این حالت گوشی به ظاهر آنتن دارد ولی نه می توان با آن تماسی برقرار کرد و نه می توان شماره ای با موبایل گرفت. مشکل آنتن کاذب بیشتر در گوشی های برند سامسونگ دیده می شود. در صورت بروز این مشکل، می توان با استفاده از تعویض آی سی PF و گاهی اوقات با استفاده از گرفتن هیتر، مشکل آی سی را برطرف کرد. در صورتی که مشکل آنتن کاذب روی گوشی های نوکیا بروز کرد، می بایست مشکل را از طریق تعمیرات نرم افزاری حل کرد.

رفع مشکل آنتن دهی سامسونگ

وضعیت بدون آنتن گوشی(Offline):در تمامی گوشی های هوشمند نسل جدید، بدون آن که گوشی سیم کارت را بخواند و به اصطلاح آنتن داشته باشد، می توان به منوی گوشی و امکانات آن دسترسی داشت. برای مثال در مورد گوشی های آیفون، اگر عبارتی چون No SIM روی صفحه نمایش گوشی ظاهر شد یعنی گوشی سیم کارت را نمی خواند. اگر عبارت Searching در حالی که سیم کارت درون گوشی است، روی صفحه نمایش دیده شود مشکل از تنظیم نبودن زمان و تاریخ گوشی است.

تلاش کنید پس از تنظیم تاریخ و زمان دوباره بررسی کنید که گوشی از حالت Searching خارج شده است یا خیر؟ برخی اوقات سیم کارت داخل گوشی است و عبارات نمایش داده شده روی گوشی بین Searching و No service تغییر می کند. در این حالت با اطمینان بالایی مشکل مربوط به آی سی Base Band گوشی است و ایراد سخت افزاری می باشد.

در صورتی که می خواهید بدانید مشکل نرم افزاری است یا خیر باید از طریق زیر اقدام به تست کنید:

قدم اول: به Setting بروید.قدم سوم: روی General تپ کنید.قدم دوم : روی گزینه ی About تپ کنید.قدم سوم: اگر در گزینه ی Modem Firmware بتوانید سریال Base Band را مشاهده کنید، مشکل نرم افزاری و در غیر اینصورت با احتمال بالا مشکل گوشی سخت افزاری است.

بیشتر بخوانید: نحوه بکاپ گرفتن از عکس های آیفون

آموزش رفع مشکل آنتن گوشی

حال برای اطمینان از اینکه مشکل مرتبط به Base Band است یا خیر باید از طریق زیر عمل کنید:

قدم اول: به قسمت Setting بروید.

قدم دوم: روی Carrier تپ کنید.

قدم سوم: بعد از مدتی باید لیست اپراتورها نمایش داده می شود.

قدم چهارم: اگر Carrier نمایش داده نشد، باید جست و جوی اپراتورها را به صورت Manual درآورده و منتظر پیدا شدن شبکه بمانید.

آموزش رفع مشکل آنتن گوشی

 

آموزش رفع مشکل آنتن گوشی

قدم چهارم اگر گزینه ی Carrier را نمی توانید در لیست منوی تنظیمات ببینید و یا بعد از ورود به Carrier لیست اپراتورها قابل مشاهده نمی باشد، مشکل گوشی شما سخت افزاری است و تنها با تعویض آی سی Base Band می توانید گوشی را تعمیر کنید.

در کل مشکلات مرتبط با سخت افزار موبایل را می توان به چند دسته تقسیم کرد:

۱-مشکلات مرتبط با آنتن

۲-مشکلات مرتبط با مقر انتن هوایی

۳-مشکلات مرتبط با سوییچ انتن

۴-مشکلات مرتبط با فیلتر lna

۵-مشکلات مرتبط با آی سی rf

۶-مشکلات مرتبط با آی سی pf

نکته ی قابل توجه برای برخی از گوشی ها، ادغام سوییچ انتن با آی سی pf است که با نام ic fem نشان داده میشود. مقر انتن هوایی محل اتصال تقویت کننده ی جی اس ام به گوشی است که بین آنتن اصلی گوشی و سوییچ انتن قرار میگیرد که در صورت اب خوردگی یا ضربه، کلید داخل آن اسیب میبیند و باعث ضعف یا پرش آنتن میشود که برای تعمیر آن کافیست این قطعه را سیم کشی کرد. در هر صورت لازم است که در صورت بروز مشکل در سخت افزار، گوشی را به تعمیرات موبایل بسپارید.

عیب یابی مشکل آنتن گوشی در منزل:

حال که کمی در مورد علت های آنتن ندادن گوشی دانستیم لازم است ترفندهایی برای عیب یابی آنتن در منزل را نیز آموزش دهیم. برای آن که بتوانید گوشی هوشمندی که مشکل آنتن دارد را در منزل عیب یابی کنید لازم است گام های زیر را به ترتیب طی نمایید:

گام اول: شدت واقعی سیگنال آنتن خود را بدانید:

در این مرحله لازم است قبل از هر کاری میزان آنتن واقعی (شدت سیگنال واقعی) را برای گوشی خود به دست آورید. اصولا سیگنال را با یکای دسی بل dB نمایش می دهند. این یکا را می توان به صورت توان رادیویی سیگنال بر هر میلی وات تعریف کرد.اگر می خواهید بدانید شدت سیگنال واقعی شما چقدر است باید به قسمت منوی اندروید خود رفته و گزینه ی Status را انتخاب کنید. برای این کار تنها لازم است منوی تنظیمات گوشی را باز کنید و صفحه را به سمت پایین اسکرول کنید. حال می بایست روی About Phone تپ کنید و سپس گزینه ی Status را انتخاب کنید. حال بایستی SIM Status را انتخاب کنید . صفحه ای به شما نمایش داده می شود و در آن در زیر فیلد Signal Strength بازه ای از اعداد با واحد dB نوشته شده است.

شدت واقعی سیگنال آنتن خود را بدانید

این اعداد شدت سیگنال آنتن گوشی شما را نمایش می دهند. اگر عدد نمایشی عددی نزدیک به -60dB است یعنی شدت سیگنال و در نتیجه آنتن شما برای دریافت و ارسال به شبکه چیزی نزدیک به حد اعلای خود است. اگر شدت سیگنال نمایشی روی گوشی شما عددی کمتر از -100dB است، می توان شدت سیگنال را خیلی بد دانست. در این صورت باید برخی اقدامات دیگر را برای بهیود آنتن گوشی خود و رفع مشکل آنتن گوشی انجام دهید.

گام دوم: به فضایی باز بروید:

وجود دیوار و اجسامی که میان شما و برج ارسال سیگنال آنتن است، می تواند روی شدت سیگنال و قوت آنتن موبایل شما تاثیر بگذارد. در این صورت گوشی نمی تواند به شبکه متصل شود و ممکن است در حالی که آنتن دو خط یا بیشتر را نمایش می دهد نتوانید تماسی برقرار کرده و یا تماسی را دریافت کنید. برای آن که متوجه شوید عیب از گوشی شما است یا مشکل از فضایی است که درون آن قرار گرفته اید موبایل خود را به فضایی باز ببرید و سعی کنید با آن تماس برقرار کنید. با این کار شما احتمال ارسال و دریافت سیگنال هایی قدرتمند تر روی گوشی خود را افزایش می دهید. اگر با این کار هم آنتن موبایل بهبود پیدا نکرد، به گام بعدی بروید.

گام سوم: گوشی خود را ریستارت کنید.

یکی از مجرب ترین راه حل ها برای حل کردن مشکل آنتن گوشی، ریستارت کردن آن است. زمانی که گوشی را ریستارت می کنید گوشی و سیستم عامل آن رفرش می شوند. در این حالت بار دیگر گوشی به دنبال شبکه می گردد. این کار اصولا برای پیدا کردن شبکه آنتن موبایل جواب می دهد؛ هر چند که ریستارت کردن موبایل شما ممکن است تنها به صورت موقتی مشکل آنتن را حل کند. ریستارت کردن گوشی برای دریافت انتن برای کسانی که به کرات با مشکل آنتن گوشی مواجه می شوند، راه حلی آسان و سریع است. اگر مشکل انتن گوشی با ریستارت کردن آن هم حل نشد، می بایست به گام بعدی عیب یابی آنتن موبایل بروید.

گام چهارم: گوشی را به حالت پرواز ببرید و بعد از سی ثانیه آن را از حالت پرواز خارج سازید.

بسیاری از کاربران گوشی های هوشمند عنوان کرده اند که هنگام مواجهه با مشکل آنتن گوشی تنها با بردن گوشی به مد پرواز (Airplane Mode) توانسته اند مشکل آنتن گوشی را حل کنند. برای آن که بتوانید یک گوشی اندرویدی را به مد پرواز ببرید، می توانید صفحه ی نوتیفیکیشن های گوشی را به سمت پایین بکشید و به دنبال آیکون Airplane بگردید.

گوشی را به حالت پرواز ببرید

آموزش رفع مشکل آنتن گوشی

روی آیکون مد پرواز تپ کنید و آن را روشن کنید و برای 30 ثانیه صبر کنید. پس از گذشت سی ثانیه، می توانید مد پرواز را غیرفعال کنید و آن را off نمایید.زمانی که گوشی از مد پرواز خارج شد، سیستم عامل به دنبال شبکه های آنتن موجود می گردد و با احتمال خوبی می تواند این شبکه ها را پیدا کند و به آنها متصل شود. اگر با این کار مشکل آنتن گوشی حل نشد، به گام بعدی بروید.

گام پنجم: سیم کارت را کنترل کنید.

گاهی اوقات حتی با این که سیم کارت به درستی درون اسلات خود قرار گرفته است، گوشی نمی تواند سیگنال آنتن را پیدا کند و همین مساله باعث می شود که پیغام خطایی مبنی بر پیدا نشدن آنتن نمایش داده شود.

برای حل این مشکل باید سیم کارت را به دقت از محل خودش خارج کنید و سپس آن را بار دیگر وارد اسلات کنید. اگر حس می کنید پس از وارد کردن دوباره سیم کارت، سیم کارت درون براکت خودش حرکت می کند باید گوشی را برای بررسی های بیشتر به دست کارشناسان تعمیرات موبایل بسپارید. برای فهم این موضوع که حرکت سیم کارت درون براکتش موجب از دست رفتن آنتن می شود یا خیر، می توانید پس از قرار دادن سیم کارت درون اسلاتش، آن را کمی حرکت دهید، اگر حین حرکت انتن گوشی پرید، می توانید مطمئن شوید که مشکل انتن گوشی از براکت سیم کارت است.

گام پنجم: سیم کارت را کنترل کنید

اگر مطمئن شوید که مشکل از براکت سیم کارت است، باید گوشی را به گارانتی آن بسپارید تا آن را برای وجود مشکلات احتمالی در ساخت بررسی کنند. برای حل موقتی مشکل می توانید با استفاده از یک تکه کاغذ، سیم کارت را درون محل آن نگه دارید .

راه حل ششم: انتخاب اتوماتیک شبکه موبایل

با استفاده از این راه حل، شبکه های موبایلی به صورت خودکار جست و جو و تنظیم می شوند و به شما در حل این مشکل کمک خواهد کرد. برای انتخاب اتوماتیک شبکه موبایل، می بایست مراحل زیر را طی نمایید:

 1. به منوی تنظیمات گوشی بروید.
 2. به دنبال شبکه جدید موبایل بگردید و روی آن تپ کنید.
 3. روی شبکه های موبایل (mobile networks) تپ کنید .
 4. روی اپراتورهای شبکه که در این صفحه به شما نمایش داده می شود تپ کنید و گزینه ی Select Automatically را انتخاب کنید تا خود گوشی به دنبال سیگنال های آنتن موجود در نزدیکی شما بگردد و آنها را پیدا کند.
آموزش رفع مشکل آنتن گوشی

آموزش رفع مشکل آنتن گوشی

در این مرحله گوشی شروع به گشتن خودکار به دنبال شبکه می کند و سعی می کند به یکی از آنها که دارای شدت سیگنال بیشتری است متصل شود. اگر مشکل آنتن ندادن گوشی شما سخت افزاری نباشد، با احتمال خوبی در این مرحله مشکل حل خواهد شد.

گام هفتم: سیستم عامل گوشی را آپدیت کنید.

برای آن که گوشی بتواند به خوبی آنتن های مجاور خود را پیدا کند و به آنها متصل شود، می بایست سیستم عامل آن همیشه به روز باشد. اگر با طی کردن مراحل قبل مشکل پریدن آنتن گوشی و یا آنتن ندادن گوشی حل نشد، سیستم عامل بهبودهایی را در جهت رفع باگ ها و حل مشکل ایجاد خواهد کرد.

آموزش رفع مشکل آنتن گوشی

آموزش رفع مشکل آنتن گوشی

این بهبودها تنها در حالتی اتفاق می افتد که سیستم عامل گوشی شما آپدیت باشد و جدیدترین نسخه سیستم عامل روی گوشی نصب شده باشد.

گام هشتم – مرحله آخر: بازگشت به تنظیمات کارخانه:

اگر هیچ کدام از مراحل ذکر شده برای عیب یابی آنتن گوشی کارگر نیفتاد، می بایست گوشی را به تنظیمات کارخانه بازگردانید. هر زمانی که گوشی خود را به تنظیمات کارخانه بازگردانید، سیستم عامل را دقیقا به همان حالتی می برید که زمان خرید گوشی داشته است. اگر این مرحله را پیاده کنید، تمامی داده های شما از روی گوشی پاک خواهند شد.

آموزش رفع مشکل آنتن گوشی

آموزش رفع مشکل آنتن گوشی

همچنین باید در نظر داشته باشید که با بردن گوشی به تنظیمات کارخانه، تمامی برنامه های کاربردی نصب شده روی گوشی هم پاک می شوند و تنها داده هایی که آنها را روی کارت حافظه خارجی داشته اید، باقی خواهند ماند. پس قبل از آن که شروع به بردن گوشی به تنظیمات کارخانه نمایید، بایستی از تمامی داده های خود روی گوشی نسخه ی بکاپ تهیه کنید و آن را برای ریستور کردن دوباره، نزد خود نگه دارید.

اگر پس از طی مراحل بالا مشکل آنتن گوشی حل نشد، می بایست آن را برای عیب یابی پیشرفته تر، نزد کارشناسان تعمیرات موبایل و متخصص در تعمیرات آیفون ببرید.

سوالات متداول عدم آنتن دهی گوشی موبایل:

1- آنتن تلفن همراه چگونه کار می کند؟
به منظور انتقال یا دریافت سیگنال های رادیویی، تلفن های همراه حداقل دارای یک آنتن رادیویی هستند. … سپس آنتن مخابراتی، موج رادیو را به تلفن همراه دوست شما منتقل می کند، که آن را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل کرده و دوباره به صدا باز می گردد. در شکل اصلی خود، درست مانند یک واکی-تکی کار می کند.

2- چرا سیگنال تلفن من اینقدر ضعیف است؟
دلیل این امر این است که برخی مناطق سیگنال 3G قوی تری دارند و برخی مناطق به دلیل نزدیکی به آنتن مخابراتی فن آوری مربوطه دارای سیگنال شبکه 4G یا LTE قوی تر هستند. برای اینکه خیال تان راحت شود به منو تنظیمات ← Cellular ← Cellular Data Option ← Voice & Data بروید، و مشکل را بررسی کنید.

3- چگونه می توانم آنتن تلفن همراه خود را تست کنم؟

 • چگونه می توان گفت، تلفن همراه، آنتن خوبی دارد یا خیر.
 • تعداد میله های آنتن روی صفحه تلفن همراه خود را بررسی کنید.
 • تعداد میله های آنتن دهی تلفن خود را با تعداد میله های آنتن تلفن همراه دیگر از همان خط تلفن، و ترجیحا همان مدل مقایسه کنید.
 • میزان تماس های دریافتی در مناطقی که مکرراً از تلفن خود استفاده خواهید کرد را آزمایش کنید.
 • با خاموش و دوباره روشن کردن تلفن، به اصطلاح عمل Power cycle را انجام دهید.

4– چگونه می توانم مشکل آنتن دهی را در دستگاه اندروید خود رفع کنم؟

 • شماره گیر تلفن خود را باز کنید و *#*# 4636 #*#* را تایپ کنید. این شماره را شماره گیری کرده و منتظر نتایج باشید.
 • اکنون یک منوی آزمایش بر روی صفحه دستگاه خود دریافت خواهید کرد.
 • تست پینگ را اجرا کرده و سپس از لیست کشویی GSM Auto (PRL) را انتخاب کنید.
 • روی خاموش کردن رادیو ضربه بزنید.

چگونه می توانم مشکل آنتن دهی را در دستگاه اندروید خود رفع کنم؟

5- چگونه می توانم سیگنال و آنتن گوشی خود را تازه سازی کنم؟

گاهی اوقات تلفن شما در حال جستجوی نزدیکترین برج مخابراتی است و روی این حالت قفل می کند، و برای برقراری ارتباط قوی باید سیگنال دهی را تازه سازی کنید. برای این کار گوشی خود را به طور کامل راه اندازی مجدد کنید، یا با بردن آن روی حالت هواپیما (در صورتی که گوشی شما این قابلیت را داشته باشد) برای یک ثانیه و سپس خاموش کردن آن می توانید براحتی آنتن گوشی خود را تازه سازی کنید.

6- چگونه می توانم سیگنال تلفن همراه خود را تقویت کنم؟

هفت راه برای تقویت قدرت سیگنال تلفن همراه به صورت رایگان وجود دارد

 • بررسی کنید گوشی تلفن شما سالم است.
 • مطمئن شوید که نرم افزار موجود در تلفن شما به روز باشد.
 • تنها هنگام اتصال به اینترنت مطمئن، از تماس WiFi استفاده کنید.
 • اگر تلفن شما میله های آنتن را نشان می دهد، LTE را غیرفعال کنید.
 • گوشی خود را به یک تلفن جدیدتر ارتقا دهید.
 • در مورد MicroCell از شرکت خدمات سیم کارت خود بپرسید.
 • اپراتور خط تلفن خود را تغییر دهید.

چگونه می توانم سیگنال تلفن همراه خود را تقویت کنم؟

7- آیا برنامه ای وجود دارد که سیگنال را تقویت می کند؟

برنامه هایی همچون Network Booster Free وجود دارند که برای تقویت سیگنال تلفن شما می توانند جذاب و جالب باشند. … گذشته از این واقعیت که این یک اپلیکیشن تقویت کننده سیگنال برای دستگاه اندرویدی شماست، این برنامه رایگان است، بنابراین نیازی نیست که برای داشتن سیگنال های شبکه بهتر، پول خرج کنید.

8- آیا تقویت کننده های آنتن تلفن همراه به درد می خورند؟

بله ، تقویت کننده های سیگنال تلفن همراه ما کار می کنند. تا زمانی که خارج از خانه، سیگنال وجود داشته باشد ، آنها می توانند آن سیگنال را تا 32 برابر ضرب کنند تا بتوانند در داخل خانه، دفاتر و وسایل نقلیه، سیگنال قوی داشته باشند و تماس های با کیفیتی دریافت شود. … بدون وجود سیگنال در فضای بیرون از ساختمان، هیچ تقویت کننده تلفن همراه قادر به کار نخواهد بود.

آیا تقویت کننده های آنتن تلفن همراه به درد می خورند؟

9- آیا تقویت کننده های تلفن همراه در مناطق روستایی کار می کنند؟

آیا تقویت کننده های تلفن همراه در مناطق روستایی کار می کنند؟ بله ، در واقع ، بسیاری از افراد در کابین ها یا فضاهای خارج از شبکه از یک تقویت کننده استفاده می کنند تا بتوانند تماس بگیرند و از داخل خانه های خود پیامک ارسال کنند. هر تقویت کننده weBoost دارای یک آنتن خارجی است که سیگنال خارجی ضعیف را می گیرد و سپس توسط تقویت کننده آن را تقویت می کند.

10- کد دستوری 873283## چه کاری انجام می دهد؟

# 873283 ## به سادگی برای به روز رسانی PRL تلفن ها استفاده می شود. … این توسط اپراتور شما ساخته و تهیه شده است و در هنگام اتصال تلفن شما به برج مخابراتی استفاده می شود. این نشان می دهد که کدام باند رادیویی، زیر باند و شناسه ارائه دهنده خدمات جستجو می شوند، سپس به تلفن اجازه می دهد تا به برج مخابراتی صحیح وصل شود. این سرویس رایگان است.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *