آیا 5G برای انسان و محیط زیست خطرناک است؟

آیا 5G برای انسان و محیط زیست خطرناک است؟

آیا 5G برای انسان و محیط زیست خطرناک است؟ در حال حاضر ، شبکه تلفن همراه نسل پنجم یا 5G در بسیاری از نقاط جهان بسیار سریع راه اندازی شده است ، اما با معرفی نسل جدید اینترنت ، دانشمندان و پزشکان نگرانی خود را در مورد خطرات 5G برای محیط زیست و سلامت انسان و درخواست هایی در مورد خطرات ارائه داد. آنها با استفاده از این فناوری نوشته و امضا کرده اند.

اما آیا این گفته ها درست است؟ در این مقاله ، نگاهی داریم به تفاوت شبکه های نسل چهارم و پنجم و پیچیدگی های شبکه 5G می پردازیم.

نسل چهارم و پنجم

سرعت بسیار بالاتر

سرعت نقش مهمی در تجربه مرور وب شما دارد. اینترنت 3G می تواند فیلم با کیفیت بالا را با سرعت قابل قبول ارائه دهد ، در حالی که 4G به راحتی کیفیت کامل HD را برای شما ارائه می دهد. و اکنون با اینترنت نسل پنجم می توانید فیلم های با کیفیت 4k را با سرعت هزار برابر 4G پخش کرده و از پهنای باند باورنکردنی لذت ببرید.

بیشتر بخوانید: تلگرام با قابلیت حذف خودکار پیام‌ها

تداخل کمتر داشتن

اینترنت 5G از فرکانس هایی استفاده می کند که هنوز در تلفن های همراه فعلی استفاده نشده است ، به طوری که این امواج با یکدیگر تداخل ندارند. طول موج های استفاده شده در اینترنت نسل سوم و چهارم در محیط اطراف ما اشباع شده است که باعث ایجاد اختلال و سر و صدا می شود. برخلاف آنتن های 4G که امواج را 360 درجه در محیط منتقل می کنند ، آنتن های نسل پنجم جهت‌دار هستند که موجب کاهش اختلالات در محیط می‌شود.

نسل چهارم و پنجم

بیشتر بخوانید: چگونه شبکه وای فای خود را مخفی کنیم؟

تاخیر کمتری دارد

تاخیر زمانی فاصله زمانی بین رسیدن داده ها از دستگاه مبدا به دستگاه مقصد است. در حالی که تاخیر در اینترنت نسل چهارم 50 میلی ثانیه است ، اما با 5G می توانیم پیام های نزدیک به زمان واقعی را با تأخیر تنها یک میلی ثانیه دریافت کنیم. این ویژگی 5G به ما کمک می کند تا در مراقبت های پزشکی ، اتومبیل های خودران و هواپیمایی بتوانیم داده ها را در زمان واقعی انتقال دهیم. با این حال ، گرچه این ویژگی را تنها پس از عرضه رسمی 5G می‌توانیم به درستی اندازه‌گیری کنیم.

پهنای باند بیشتر

پهنای باند 5G به ما امکان می دهد دستگاه های بیشتری را به اینترنت متصل کنیم ، این بدان معناست که در آینده مشکلی به نام اتصال بیش از حد به مودم نخواهیم داشت. در خانه های هوشمند همه دستگاه ها به مودم متصل هستند و اکنون با پهنای باند 5G بیشتر ، کارها سریعتر پیش می روند.

نسل پنجم اینترنت؛ انقلاب ارتباطات؟

با وجود مشخصات هیجان انگیز 5G ، فقط می توان گفت که اینترنت نسل جدید نسخه پیشرفته تری نسبت به نسل قبلی خود است و هیچ انقلاب خاصی در ارتباطات ایجاد نخواهد شد. فقط با سرعت بهتر می توانیم به اینترنت پرسرعت دسترسی پیدا کنیم و همانطور که اشاره کردیم ، می توانیم با دستگاه های بیشتری به مودم متصل شویم.

تلفن های هوشمند اولین وسیله ای هستند که همه ما برای اتصال به اینترنت استفاده می کنیم ، اما فقط در صورت اتصال 5G می توانیم از ویژگی های 5Gبهره‌مند شویم و تنها درصورتی که تلفن های همراه از قابلیت اتصال 5G برخوردار باشند. 5G هنوز به اندازه تلفن های همراه 4G رایج نیست و حتی نسخه 5G نیز بسیار گرانتر از 4G است. با این وجود می دانیم که استفاده از این فناوری در گوشی های سطح پایین مدتی طول می کشد.

بیشتر بخوانید: جلوگیری از مصرف دیتای اپلیکیشن های اندروید

نسل چهارم و پنجم

تداخل کم اینترنت 5G به این معنی است که با وجود موج های زیاد در محیط ، هنوز هم می تواند اینترنت پرسرعت و تأخیر کم را برای ما فراهم کند. در آینده نزدیک ، از فناوری 5G به عنوان پایه اصلی سنسورها و سایر دستگاه ها در شهرهای هوشمند استفاده خواهد شد.

با بزرگتر شدن شهرها و پیشرفت فناوری ، نیاز شدیدی به یک بستر ارتباطی وجود دارد که داده ها را با سرعت زیاد و با تأخیر کم از یک طرف شهر به طرف دیگر منتقل کند. این فناوری به ما کمک می کند تا در مدیریت بحران و شرایط اضطراری سریعتر عمل کنیم.

بیشتر بخوانید: آموزش پیدا کردن رمز وای فای در ویندوز۱۰

آیا اینترنت 5G برای محیط زیست و سلامت انسان مضر است؟

از زمانی که کمپانی‌ها شروع به عرضه اینترنت 5G کردند، عموم مردم با علاقه کمی نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند. نقدهای زیادی به ایمنی این تکنولوژی وارد شد که حتی در گزارشی مدعی مرگ صدها پرنده در هلند به دلیل استفاده از اینترنت 5G شده بودند، اما بعدها مشخص شد که این گزارش دروغی بیش نبوده‌است.

صرف نظر از چنین اخباری ، آیا این فناوری واقعاً برای ما مضر است؟ یکی از دلایل این نگرانی ها استفاده از امواج با فرکانس بالا ، چیزی بین 30 تا 300 گیگاهرتز ، در این فناوری است. امواج با فرکانس بالا قادر به طی مسافت های طولانی نیستند ، بنابراین برای دسترسی قابل قبول به 5G باید از تعداد زیادی آنتن استفاده کنیم.

برای انجام این کار ، باید تعداد آنتن ها را به طرز چشمگیری افزایش دهیم ، چیزی در حدود یک آنتن در هر صد تا دویست متر! با این حال ، این آنتن های جدید به اندازه یک آنتن کامل نیستند و فقط کسری از اندازه آنها را اشغال می کنند.

آیا 5G برای انسان و محیط زیست خطرناک است؟

درباره خطرات این امواج، دو نظر کاملا متفاوت وجود دارد. کمپانی‌های ارائه‌دهنده خدمات بی سیم (wireless)، کارهای بسیاری انجام دادند تا به مردم اطمینان دهند که این امواج کاملا امن هستند و انرژی این امواج فرکانس بالا به قدری زیاد نیست که محیط خود را یونیزه ‌کنند.

با این حال تحقیقات نشان می‌دهد که میدان‌های الکترومغناطیسی غیر یون‌ساز نیز می‌تواند برای سلامتی مضر باشد. دانشمندانی که مقالات زیادی درباره خطرات این امواج الکترومغناطیسی نوشته‌اند، طی درخواستی به سازمان ملل متحد اعلام کردند که قبل از عرضه سریع اینترنت نسل پنجم به سراسر دنیا، خطرات احتمالی این تکنولوژی را در نظر بگیرد.

سازمان بهداشت جهانی (IARC) امواج فرکانس رادیویی را به عنوان علت بالقوه سرطان در انسان شناسایی کرده است. همچنین در پژوهشی در برنامه ملی سم‌شناسی آمریکا (NTP)، نرخ سرطان در موش‌هایی که در معرض امواج تلفن همراه بودند، افزایش یافته‌ و دی‌ان‌ای آن‌ها دچار آسیب شده‌است.

با این وجود تا به حال هیچ تحقیق و بررسی دانشگاهی و مستندی، خبر از خطرناک بودن اینترنت نسل پنجم برای سلامت انسان و حیوانات ندارد. جنبش‌های ضد 5G هم بدون استدلال‌های منطقی و بدون ارائه هیچگونه مستندات علمی، دست به شورش و سر و صدا در چند کشور اروپایی زده‌اند. اگر فرکانس‌های 5G بخواهد برای ما مضر باشد، پیش از آن باید نگران مودم‌های وای‌فای باشیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *