چگونه لمس خود به خودی صفحه آیفون را برطرف کنیم؟

چگونه لمس خود به خودی صفحه آیفون را برطرف کنیم؟

چگونه لمس خود به خودی صفحه آیفون را برطرف کنیم؟ ممکن است با تاچ یا لمس خودکار آیفون مشکل داشته باشید، مشکلی به نام Ghost Touch. اما چگونه مشکل لمس خود به خودی صفحه آیفون را برطرف کنیم؟

چگونه لمس خود به خودی صفحه آیفون را برطرف کنیم؟

لمس خود به خودی صفحه آیفون

Ghost Touch زمانی اتفاق می‌افتد که صفحه آیفون شما به‌طور خودکار و بدون دخالت شما اقدامات مختلفی را انجام می‌دهد در واقع نمایشگر به لمس های ناموجود پاسخ می دهد و برنامه ها به صورت خودکار اجرا می شوند یا کارهای مختلف بدون اینکه شما اصلاً با نمایشگر سروکار داشته باشید انجام می شود چنین مواردی می تواند بسیار آزاردهنده باشد.

اگرچه گاهی اوقات برای رفع مشکل خودکار تاچ باید آیفون را به تعمیرکار نشان دهید اما می توانید از قبل به سراغ چندین راه حل از جمله مواردی مانند تمیز کردن صفحه نمایش و ریست فکتوری آیفون بروید برای آشنایی بیشتر با این راهکارها با موبایل 30 همراه باشید.

مدل های متاثر از مشکل لمس خودکار آیفون

مشکل لمس خودکار یا لمس خود به خودی صفحه نمایش آیفون بیشتر مربوط به X می‌شود است که در نوامبر 2018 اپل اعلام کرد که صفحه نمایش لمسی آیفون دچار مشکل شده و تصمیم گرفت آن را به صورت رایگان برای کاربران تعمیر کند.

با این حال، آیفون X به تنهایی با مشکل Ghost Touch دست و پنجه نرم نمی کند و کاربران این مشکل را در سایر مدل های آیفون نیز گزارش می دهند.

برخی از مدل های قدیمی از آیفون 5 تا آیفون 8 و حتی آیفون های جدیدتر یعنی سری آیفون 11 و آیفون 12 نیز مشکلات مشابهی برای برخی از کاربران دارند در واقع این امکان وجود دارد که هر مدل از آیفون دارای مشکل Ghost Touch باشد. این مقاله را هم بخوانید» آموزش رفع مشکل صدای گوشی در آیفون یا اندروید

رفع مشکل گوست تاچ آیفون

فرقی نمی کند که کدام مدل آیفون دارید می توانید راه حل های زیر را برای رفع مشکل لمس خودکار صفحه نمایش امتحان کنید.

1. صفحه نمایش را تمیز کنید

ممکن است فکر کنید این یک راه بسیار ابتدایی است اما تمیز کردن صفحه نمایش می تواند یکی از راه های مقابله با Ghost Touch باشد این کار گرد و غباری را که ممکن است به طور تصادفی صفحه نمایش را لمس کرده باشد از بین می برد.

برای تمیز کردن نمایشگر ابتدا آن را خاموش کرده و از کابل ها جدا کنید. در مرحله بعد باید به سراغ یک پارچه نرم مانند عینک بروید. این پارچه را کمی با آب گرم خیس کنید و سپس صفحه آیفون را به آرامی تمیز کنید. هنگام انجام این کار، مراقب باشید که رطوبت وارد گوشی شما نشود. این مقاله را هم بخوانید» آموزش نحوه تغییر صدای آلارم آیفون چگونه است؟

همچنین از مواد شیمیایی برای این منظور استفاده نکنید زیرا باعث آسیب دیدن نمایشگر می شود. بنابراین اولین راه حل برای مشکل خودکار تاچ آیفون باید تمیز کردن صفحه نمایش آن باشد.

2. برداشتن محافظ صفحه آیفون

قاب گوشی نمایش لایه نازکی از شیشه یا پلاستیک است که برای محافظت از آن بر روی صفحه نمایش آیفون قرار می گیرد. در حالی که این محافظ ها موثر هستند، می توانند در نحوه لمس صفحه اختلال ایجاد کنند. در این راستا می توانید برای رفع مشکل تاچ خودکار آیفون، حذف محافظ صفحه نمایش را امتحان کنید.

چگونه لمس خود به خودی صفحه آیفون را برطرف کنیم؟

محافظ صفحه آیفون را به آرامی و با احتیاط جدا کنید. از لبه صفحه شروع کنید و به تدریج آن را به طور کامل بردارید. باید توجه داشته باشید که در صورت وجود شکستگی در گارد بهتر است توسط تعمیرکار آن را بردارند تا مشکلی برای شما ایجاد نشود.

اگر از محافظ برند خاصی استفاده می‌کنید، می‌توانید برای برداشتن آن به نمایندگی‌اش مراجعه کنید. حتی اگر محافظ باعث گوست تاچ شده باشد، شاید نمایندگی هزینه محافظ را به شما برگرداند. این مقاله را هم بخوانید» علت کار نکردن اثر انگشت در گوشی های اندروید و آیفون

3. قاب آیفون را بردارید

یکی دیگر از دلایل Ghost Touch در آیفون می تواند به دلیل پیچش صفحه نمایش باشد در این صورت ممکن است با برداشتن قاب این مشکل حل شود. فریم های سخت گاهی اوقات می توانند برای نمایشگر مشکل ایجاد کنند بنابراین حذف آنها می تواند به رفع مشکل Ghost Touch کمک کند.

چگونه لمس خود به خودی صفحه آیفون را برطرف کنیم؟

4. گوشی را ریستارت کنید

یکی از اولین راه‌حل‌ها برای رفع هر مشکلی، ریستارت کردن دستگاه است. این موضوع درباره گوست تاچ آیفون هم صدق می‌کند و می‌توانید با ریست کردن گوشی‌تان، حافظه موقت آن را پاک کنید و رفع مشکل را مورد بررسی قرار دهید.

لمس خودکار گوشی آیفون

برای راه اندازی مجدد آیفون بدون دکمه هوم، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

✅ دکمه کناری را به همراه یکی از دکمه‌های تنظیم صدا نگه دارید تا اسلایدر خاموش کردن دستگاه ظاهر شود.

✅ اسلایدر خاموش کردن دستگاه را به سمت راست بکشید

✅ پس از خاموش شدن آیفون، انگشت خود را روی دکمه کناری نگه دارید تا لوگوی اپل ظاهر شود.

 

 برای ریست آیفون‌های دارای دکمه هوم، مراحل زیر را انجام دهید:

✅ دکمه بالایی یا کناری آیفون را نگه دارید تا اسلایدر خاموش کردن دستگاه پیش رویتان قرار بگیرد.

✅ اسلایدر را به سمت راست سوایپ کنید.

✅ پس از خاموش شدن دستگاه، دکمه بالایی یا کناری آن را نگه دارید تا لوگوی اپل ظاهر شود.

5. فورس ریستارت آیفون

مشابه ریستارت کردن آیفون، می‌توانید به سراغ فورس ریستارت بروید. زمانی باید دستگاه را فورس ریستارت کنید که به علت گوست تاچ، امکان استفاده عادی از گوشی وجود ندارد. بنابراین حتی اگر نتوانید با نمایشگر آیفون کار کنید، امکان فورس ریستارت وجود دارد.

برای فورس ریستارت آیفون ۸ و آیفون‌های جدیدتر، مراحل زیر را انجام دهید:

✅ دکمه کاهش صدا را فشار داده و سریعا رهایش کنید.

✅ دکمه کناری را نگه دارید.

✅ زمانی که لوگوی اپل ظاهر شد، انگشت خود را از روی دکمه کناری بردارید.

 

 برای فورس ریستارت آیفون ۷ و ۷ پلاس، مراحل زیر را دنبال کنید:

✅ دکمه کاهش صدا و پاور را فشرده و نگه دارید.

✅ زمانی که لوگوی اپل ظاهر می‌شود، انگشت خود را از روی این دکمه‌ها بردارید.

✅ فورس ریستارت آیفون ۶، ۶ پلاس و مدل‌های قدیمی‌تر را به شکل زیر انجام دهید:

✅ دکمه پاور را به همراه دکمه هوم نگه دارید.

✅ پس از ظاهر شدن لوگوی اپل روی نمایشگر، این دکمه‌ها را رها کنید.

6. آپدیت iOS

لمس خودکار گوشی آیفون

لمس خودکار گوشی آیفون

لمس خودکار گوشی آیفون

حتما بخوانید» جلوگیری از پر شدن حافظه گوشی‌ آیفون

اگر بعد از انجام کارهای بالا همچنان با گوست تاچ آیفون مشکل دارید به سراغ آپدیت بروید ممکن است مشکل تاچ خودکار آیفون مربوط به یک باگ نرم افزاری باشد و اپل با انتشار آپدیت آن را برطرف کرده باشد.

برای به روز رسانی آیفون مراحل زیر را دنبال کنید:

✅ تنظیمات را باز کنید.

✅ گزینه General را انتخاب کنید.

✅ روی Software Update ضربه بزنید.

✅ Download and Install یا Install را انتخاب کنید.

7. فکتوری ریست آیفون

 

لمس خودکار گوشی آیفون

لمس خودکار گوشی آیفون

لمس خودکار گوشی آیفون

 

اگر راه اندازی مجدد و به روز رسانی آیفون مشکل شما را حل نکرد، قدم بعدی این است که دستگاه را به حالت Factory Reset کنید. با این کار تمام مشکلات نرم افزاری احتمالی که می تواند منجر به Ghost Touch شود را حل می کنید. البته قبل از ریست فکتوری حتما از گوشی خود بک آپ بگیرید زیرا ریست فکتوری تمام اطلاعات آن را پاک می کند.

برای ریست فکتوری آیفون مراحل زیر را دنبال کنید:

✅ تنظیمات را باز کنید.

✅ گزینه General را انتخاب کنید.

✅ روی گزینه Software Update ضربه بزنید.

✅ گزینه Download and Install یا Install را انتخاب کنید.

پس از ریست فکتوری باید دستگاه خود را مجددا راه اندازی کنید در این مرحله می توانید از فایل پشتیبان استفاده کرده و اطلاعات خود را دوباره به دست آورید.

8. حالت ریکاوری آیفون

اگر فورس ریستارت برای شما کار نکرد می توانید آیفون خود را در حالت ریکاوری قرار دهید و iOS را مجدداً روی آن نصب کنید این کار را فقط زمانی انجام دهید که به دلیل Ghost Touch نمی توانید به طور معمول گوشی خود را به روز کنید. اگر می‌توانید تنظیمات را به‌طور معمول به‌روزرسانی یا بازنشانی کنید، این کار را انجام دهید زیرا آسان‌تر است.

برای اینکه یک آیفون را در حالت ریکاوری قرار دهید، آن را باید به یک کامپیوتر با مک او‌اس یا آیتونز متصل کنید و مراحل فورس ریستارت را انجام دهید.

لمس خودکار گوشی آیفون

زمانی که در حالت ریکاوری قرار بگیرید، سیستم‌تان پیامی مبنی بر اینکه «آیفون دارای یک مشکل است و باید آن را آپدیت یا ریستور کنید»، را به نمایش می‌گذارد. در این زمان باید روی گزینه Update (در صورت وجود) یا Restore کلیک کنید.

باید توجه داشته باشید که ریستور آیفون از حالت ریکاوری تمام اطلاعات شما را پاک می کند. بنابراین قبل از آن اگر بتوانید از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

9. به تعمیرکار مراجعه کنید

برای اینکه یک آیفون را در حالت ریکاوری قرار دهید، آن را باید به یک کامپیوتر با مک او‌اس یا آیتونز متصل کنید و مراحل فورس ریستارت را انجام دهید.

در انتخاب تعمیرگاه آیفون دقت کنید زیرا در صورت استفاده از قطعات بی کیفیت ممکن است با مشکلات بیشتری مواجه شوید و حتی با مشکل جدیدی مواجه شوید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *