14 کار مهمی که باعث کم شدن عمر گوشی هوشمند میشود

14 کار مهمی که باعث کم شدن عمر گوشی هوشمند میشود

14 کار مهمی که باعث کم شدن عمر گوشی هوشمند میشود ” هیچ یک از ما خود را برای دانستن جزئیات پیچیده تلفن و مواردی که باعث عملکرد بهتر یا بدتر آن می شود  اهمیت نمی دهیم. این باعث می شود ناخودآگاه کارهایی انجام دهیم که عمر گوشی را کوتاه می کند.

در اینجا 15 اشتباه و استفاده نادرست از تلفن آورده شده است. همچنین توضیح می دهیم که چگونه می توان از این اشتباهات جلوگیری کرد تا عمر گوشی و باتری آن افزایش یابد.پس تا آخر این مقاله همراه موبایل 30 باشید.

14 کار مهمی که باعث کم شدن عمر گوشی هوشمند میشود

1. بدون نیاز به هدر دادن شارژ باتری

باتری های جدید لیتیوم یونی فاقد حافظه هستند. این بدان معناست که زمان و میزان شارژ باتری گوشی ثبت نمی شود. اکثر تولیدکنندگان تخمین می زنند که یک باتری می تواند بین 400 تا 600 چرخه شارژ داشته باشد. به گفته شرکت اپل چرخه شارژ به معنای استفاده از تمام ظرفیت باتری است.

به گفته این شرکت شما می توانید باتری لیتیوم-یونی خود را در هر زمان شارژ کنید و نیازی نیست قبل از شارژ صبر کنید تا 100 درصد باتری شارژ شود. اپل می گوید یک چرخه شارژ زمانی کامل می شود که 100 درصد از ظرفیت باتری استفاده شود ، اما لزوماً ظرفیت یک بار شارژ کامل نیست.

به عنوان مثال ، ممکن است 75 درصد از ظرفیت باتری گوشی خود را یک شبه مصرف کنید و سپس آن را یک شبه به طور کامل شارژ کنید. اگر روز بعد 25 درصد از ظرفیت باتری را مصرف می کنید ، 100 درصد از کل ظرفیت باتری را مصرف کرده اید و در این دو روز چرخه شارژ گوشی شما یک رقم افزایش یافته است.

14 کار مهمی که باعث کم شدن عمر گوشی هوشمند میشود14 کار مهمی که باعث کم شدن عمر گوشی هوشمند میشود

یک چرخه شارژ ممکن است چند روز طول بکشد. در باتری های لیتیوم یونی ، هر بار که چرخه شارژ کامل می شود ، ظرفیت باتری اندکی کاهش می یابد.

بنابراین عمر باتری بستگی به تعداد دفعات شارژ آن ندارد بلکه به میزان مصرف شارژ باتری و تعداد چرخه های شارژ کامل بستگی دارد. بنابراین برای افزایش طول عمر باتری ، از مواردی که انرژی باتری را بیهوده هدر می دهند اجتناب کنید.

بیشتر بخوانید» راه حل خاموش شدن ناگهانی گوشی های اندرویدی

2. از روشهای دائمی شارژ باتری استفاده کنید

آیا شنیده‌اید که اگر پس از شارژ ۱۰۰ درصد ظرفیت باتری گوشی را از شارژر جدا نکنید، کارایی باتری به حداکثر می‌رسد؟ این ادعا حقیقت ندارد. کنترل‌کننده‌ای در داخل هر دستگاهی تعبیه شده است که از ورود جریان بیشتر از حد لازم به باتری جلوگیری می‌کند؛ بنابراین، گوشی شما از این نظر درست و دقیق عمل می‌کند.

بنابراین نیازی به شارژ مداوم گوشی خود ندارید اگر همیشه تلفن خود را 100 یا تقریباً 100 شارژ نگه ندارید  حداکثر استفاده را از باتری تلفن خود خواهید برد. وقتی باتری بین 40 تا 80 درصد ظرفیت باتری باشد باتری بهتر کار می کند. بنابراین در صورت امکان  همیشه شارژ تلفن خود را در این محدوده نگه دارید.

14 کار مهمی که باعث کم شدن عمر گوشی هوشمند میشود

3. از شارژرهای ارزان قیمت استفاده نکنید

همه عاشق خرید ارزان هستند. اما اگر شارژر را با قیمت بسیار ارزان خریداری می کنید ، باید از خود بپرسید چرا این محصول اینقدر ارزان است. استفاده از این شارژرهای ارزان قیمت خطرناک است. اولاً زیرا اکثر این شارژرها به کنترل‌کننده داخلی مجهز نیستند و اگر تلفن خود را بیش از 100 شارژ کنید ، به احتمال زیاد باتری گوشی داغ می شود.

مهمتر از همه ، استفاده از این شارژرها برای ایمنی شما و خانه شما خطرناک است. هنگامی که این شارژرها بیش از حد گرم می شوند ، احتمال برق گرفتگی وجود دارد. این شارژرها همچنین ممکن است باعث آتش سوزی شوند.

بیشتر بخوانید» بکاپ گرفتن از برنامه های گوشی اندروید + 5 روش

4. از شارژرهای فوق سریع استفاده کنید

اگرچه همه ما دوست داریم تلفن ما در کمتر از 1 ساعت به طور کامل شارژ شود ، اما همه دستگاه ها در برابر استفاده از شارژرهای فوق سریع مقاومت یکسانی ندارند.

در بسیاری از دستگاه ها ، استفاده از این شارژرها دستگاه و باتری آن را بسیار سریعتر از شارژرهای استاندارد ضعیف می کند. اگر از مقاومت گوشی خود در برابر شارژ سریع بسیار مطمئن نیستید ، بررسی کنید که آیا سازنده تلفن شما شارژر مورد نظر شما را تأیید می کند یا خیر.

14 کار مهمی که باعث کم شدن عمر گوشی هوشمند میشود

۵. برنداشتن قاب محافظ گوشی

معمولاً تولیدکنندگان تلفن همراه لیستی از قاب های محافظ مناسب برای هر دستگاه تلفن همراه ارائه می دهند. این قاب ها قابلیت محافظت از گوشی را دارند در حالی که تلفن به مدت طولانی در حال شارژ شدن است بدون ایجاد مشکل در گرم شدن بیش از حد.

اگر دلیل گرم شدن بیش از حد گوشی این است که قاب برای دمای باتری در حین شارژ مناسب نیست ، قاب آسیب بیشتری به گوشی وارد می کند.

البته دلایل دیگری نیز وجود دارد که برخی از آنها مخصوص گوشی یا قاب مخصوص است. با این حال ، قاب های محافظ زیادی در بازار وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. با توجه به تنوع زیاد محافظ های موجود در بازار ، تولید کنندگان نمی توانند همه آنها را توضیح دهند و بگویند از کدام می توانید استفاده کنید.

بیشتر بخوانید» جلوگیری از پر شدن حافظه گوشی‌ آیفون

6. باتری گوشی را به طور کامل تخلیه نکنید

اکثر سازندگان توصیه می کنند که اجازه دهید باتری گوشی تقریباً هر 3 ماه یکبار صفر درصد تخلیه شود تا از عوارض شارژ یا تخلیه کامل جلوگیری شود و سپس آن را فوراً 100 درصد شارژ کنید.

کم شدن عمر گوشی

7. قراردادن گوشی در دماهای پایین

شاید چیزی به‌اندازه گرما برای باتری لیتیوم یونی مخرب نباشد. قراردادن گوشی در نزدیکی منابع گرما به‌سرعت باتری را ضعیف می‌کند. به همین دلیل، قراردادن گوشی زیر نور مستقیم خورشید نیز توصیه نمی‌شود. البته باید مسئله صفحه‌نمایش گوشی را نیز در نظر بگیرید.

گوشی‌های جدید صفحه‌نمایش باکیفیتی دارند، ولی حتی این صفحه‌های نمایش باکیفیت نیز نمی‌توانند در برابر اثرات مضر نور خورشید مقاومت کنند.

نور خورشید می‌تواند موجب تغییر رنگ یا کم‌رنگ‌شدن صفحه‌نمایش گوشی شود. تعویض صفحه‌نمایش گوشی نیز کار ساده‌ای نیست و هزینه نسبتا گرانی دارد. بیشتر مردم وقتی صفحه‌نمایش گوشی به تعمیر نیاز دارد، خرید گوشی جدید را ترجیح می‌دهند.

کم شدن عمر گوشی

8. گوشی را در دمای پایین قرار دهید

در هوای سرد  باتری گوشی برای حفظ عملکرد خود به شارژ بیشتری نیاز دارد. بنابراین  قرار گرفتن تلفن در معرض هوای سرد برای عمر باتری مضر است. احتمالاً تا به حال متوجه شده اید که وقتی تلفن دائما در معرض هوای سرد قرار می گیرد ، شارژ باتری بسیار سریعتر کاهش می یابد.

البته در سرما می‌توانید از گوشی‌تان استفاده کنید؛ ولی وقتی از گوشی استفاده نمی‌کنید، آن را در جایی مانند جیب ژاکت قرار دهید تا در برابر سرما محافظت شود.

کم شدن عمر گوشی

9. افزایش روشنایی صفحه نمایش

هرچه صفحه نمایش روشن تر باشد  برای شارژ باتری بیشتری نیاز خواهید داشت. اگر روشنایی صفحه 100 درصد باشد و برای مشاهده ساعت یا پیام ها و اعلان های جدید ، صفحه را دائما روشن کنید  باتری خود را سریعتر خالی می کنید.

تصویر زمینه روشن نیز وضعیت را بدتر می کند ،زیرا به طور طبیعی صفحه نمایش را روشن تر می کند. هنگام انتخاب تصویر زمینه برای صفحه بهتر است از تصاویر تیره تر برای صرفه جویی در مصرف باتری استفاده کنید.

اگر روشنایی صفحه نمایش به 30 تا 40 درصد برسد باز هم صفحه نمایش به وضوح قابل مشاهده است و مشکلی وجود نخواهد داشت علاوه بر این ، شما در برابر اثرات نور آبی در شب محافظت می شوید.

کم شدن عمر گوشی

10. نادیده گرفتن نوسانات برق

اگر فکر می کنید شارژ گوشی در هنگام رعد و برق بی خطر است ، باید تجدید نظر کنید درست است که وسایل برقی به طور کلی در برابر برخی از ولتاژهای متوسط ​​مقاوم هستند ، اما هیچ چیز نمی تواند با قدرت رعد و برق رقابت کند.

شارژ کردن تلفن در صورت برخورد صاعقه با سیستم برق اصلی که برق خانه یا نزدیک خانه شما را تامین می کند ، می تواند فوراً به گوشی شما آسیب برساند. این بیشتر مربوط به قابلیت استفاده از تلفن و پریزهای برق است تا افزایش عملکرد تلفن.

11.تماس گوشی با آب

تماس تلفن با آب به آن آسیب می رساند. اگر تلفن در استخر ، سینک ظرفشویی ، توالت ، گودال یا دریا افتاد و می توانید آن را بیرون بیاورید ، باتری ، کارت حافظه و سیم کارت را در اسرع وقت بردارید. به محض بیرون آوردن آنها را در برنج بگذارید برنج آب را جذب می کند و می تواند تلفن و قطعات آن را ذخیره کند. البته هیچ تضمینی وجود ندارد.

به طور کلی بهتر است گوشی را از هرگونه تماس با آب دور نگه دارید این شامل مناطق مرطوب مانند اتاق بخار و سونا می شود. زیرا بخار نیز از آب تشکیل شده است و می تواند وارد گوشی شده و دوباره مایع و آب شود.

کم شدن عمر گوشی

12. ضربه و قرار گرفتن در معرض حرارت غیر ضروری

اکثر گوشی ها نسبتاً محکم هستند و دارای پوشش محافظ قوی یا روکش بیرونی هستند با این حال  ضربه های کوچک ، زمین خوردن و برخوردهای متعدد روی تلفن جمع می شود و به آن آسیب می رساند.

هنگام رانندگی بهتر است گوشی را در یک مکان ثابت قرار دهید تا با اشیاء اطراف خود برخورد نکند این ضربه های کوچک همچنین می تواند به گوشی آسیب برساند.

در روزهای گرم تابستان سعی کنید گوشی خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. گرمای دستان شما نیز گرمای بیشتری ایجاد می کند و گوشی را بیش از حد گرم می کند.

کم شدن عمر گوشی

بیشتر بخوانید» ویژگی های مهم نسل جدید خانواده آیفون 13

13. به روز رسانی مکرر نرم افزار

این روش محافظت از تلفن شما ممکن است عاقلانه به نظر نرسد ، اما ایده خوبی است که یک قدم به عقب بردارید و در مورد دلیل موجود بودن به روزرسانی فکر کنید. برنامه ها به طور مداوم به روز می شوند در حالی که سخت افزار تلفن ، که احتمالاً حداقل 2 یا 3 سال دیگر آن را ارتقا نمی دهید  همان است.

به روز رسانی ها برای حفظ سازگاری فناوری های کاربردی پیشرفته با دستگاه های قدیمی تر انجام می شود. بنابراین  هرچه برنامه قدرتمندتر شود ، حافظه و انرژی بیشتری برای حفظ عملکرد خود در دستگاهی که ممکن است به طور کامل با آن سازگار نباشد نیاز دارد.

بنابراین هر زمان که به روز رسانی ارائه شد  بلافاصله آن را دانلود نکنید. قبل از اینکه بصورت کورکورانه روی دکمه به روزرسانی ضربه بزنید ، ابتدا به بازخورد کاربران در مورد نصب به روزرسانی نگاه کنید. زیرا پس از به روزرسانی نرم افزار ، بازگشت به حالت قبل از بروزرسانی غیرممکن یا حداقل بسیار دشوار خواهد بود. فراموش نکنید که آنتی ویروس مناسب را نصب کنید.

کم شدن عمر گوشی

14.استفاده‌نکردن از فضای ذخیره‌سازی ابری

هرچه فایل‌های ذخیره‌شده در گوشی بیشتر باشد، فشار بیشتری به گوشی می‌آید. منتها اگر بیشترِ فایل‌های خود را در فضای ابری ذخیره کنید، گوشی کمتر پر می‌شود و برای انجام وظایف و کارهایی که با آن انجام می‌دهید منابع بیشتری دارد. به‌علاوه اگر گوشی همراه خراب یا گم شود، می‌توانید وارد فضای ذخیره‌سازی ابری خود شوید و تمام اطلاعات و فایل‌هایتان را بازیابی کنید.

کلام آخر:

اگر از تلفن همراه خود مراقبت کنیم و موارد فوق را رعایت کنیم ، احتمالاً چندین سال نیازی به پرداخت هزینه اضافی برای یک گوشی جدید نخواهیم داشت. بدون شک بسیاری از شما ایده ها و تجربیات ارزشمندی در مورد نگهداری تلفن همراه و مسائل مربوط به آن دارید. خوشحال می شویم این تجربیات و نظرات را در قسمت “ارسال نظر” با ما به اشتراک بگذارید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *