چگونه می توان عمر اجزای آسیب پذیر کامپیوتر را افزایش داد؟

چگونه می توان عمر اجزای آسیب پذیر کامپیوتر را افزایش داد؟

چگونه می توان عمر اجزای آسیب پذیر کامپیوتر را افزایش داد؟ در دنیای ایده آل ، اجزای کامپیوتر همیشه سالم باقی می‌ماند و فقط برای بهبود عملکرد نیاز به تعویض دارند ، اما متأسفانه این امر در دنیای واقعی صحت ندارد و شما باید برای افزایش عمر اجزای آسیب پذیرکامپیوتر گام بردارید.

نگهداری مناسب از اجزای کامپیوتر مهمترین کاری است که باید انجام دهید. عمر یک رایانه با عادت های مناسب نگهداری آغاز می شود و به پایان می رسد ، خصوصاً اگر خودتان کامپیوتر را مونتاژ کرده باشید. برای یادگیری نحوه افزایش عمر اجزای آسیب پذیر رایانه ، موبایل 30 را دنبال کنید.

مادربورد:

کامپیوتر

بیشتر بخوانید: اپلیکیشن های پولی اندروید و آیفون که رایگان شدند

برای افزایش عملکرد کامپیوتر ، احتمالاً باید هر چند سال یکبار مادربرد خود را تعویض کنید ، اما در این بین به دلیل خرابی این قطعه ، مجبور به انجام این کار هستید. همانطور که انتظار دارید ، قابلیت اطمینان مادربردها از نسلی به نسل دیگر افزایش می یابد ، اما هنوز هم یکی از آسیب پذیرترین قسمت های کامپیوتر است.

چرا مادربورد سریع خراب می‌شود؟

در حالی که مادربردها قطعات متحرک ندارند ، اما به دلیل طراحی بسیار پیچیده هستند و به دلیل اینکه در مرکز سیستم شما قرار دارند ، حتی نقص های کوچک نیز می توانند اثرات فاجعه باری داشته باشند. طول عمر مادربرد به طور دقیق قابل اندازه گیری نیست زیرا این امر به عادت کاربر و همچنین محیط بستگی دارد.

بر اساس مطالعات صورت گرفته، با پیشرفته‌تر و پیچیده‌تر شدن مادربوردها، احتمال خرابی آن‌ها کاهش پیدا کرده. در سال ۲۰۱۸ یک تحقیق از احتمال خرابی ۲.۱ درصدی یا ۱ از میان هر ۴۹ مادربورد خبر داد که نسبت به سال ۲۰۱۷، نصف شده است. گزارشی در سال ۲۰۱۶ این میزان خرابی را برای مادربوردهای آزراک برابر ۱.۴۵ درصد و برای MSI برابر ۲.۳۶ درصد اعلام کرده بود.

کامپیوتر

 

دلیل اصلی خرابی مادربوردها، کاهش عملکرد خازن‌ها به مرور زمان و خسته شدن آن‌ها است. با توجه به این موضوع، مادربورد نیز از قطعات آسیب‌پذیر کامپیوتر محسوب می‌شوند که باید اقداماتی برای افزایش عمر آن انجام دهید.

چگونه طول عمر مادربورد را افزایش دهیم؟

کامپیوتر خود را از عوامل مضر محیطی مانند رطوبت بیش از حد یا هوای بسیار خشک دور نگه دارید. گرمای بیش از حد ممکن است گاهی باعث تاب خوردن مادربرد و در نتیجه خراب شدن قطعات شود. اما بهترین راه جلوگیری از خرابی این قطعه دست نزدن به آن است که امکان پذیر نیست.

برای نصب قطعات جدید یا جابجایی آنها ، باید مادربرد را دست بزنید ، اما سعی کنید تا آنجا که ممکن است آن را از قاب خارج نکنید و آن را بیرون نگذارید. وقتی می خواهید مادربرد را لمس کنید ، حتماً بار الکتریکی ساکن را از قبل در بدن خود تخلیه کنید تا به طور تصادفی این قسمت را شوک نزند.

حافظه ذخیره‌سازی:

چگونه می توان عمر اجزای آسیب پذیر کامپیوتر را افزایش داد؟بیشتر بخوانید: آموزش پایه فلش کردن گوشی اندرویدی

بیایید قسمت آسیب پذیر دیگری از کامپیوتر را بررسی کنیم. حافظه ذخیره سازی در دو نوع درایو دیسک سخت (HDD) و درایو حالت جامد (SSD) موجود است و کامپیوتر بدون آنها کار نمی کند ، زیرا سیستم عامل روی آنها است. به همین دلیل برای سیستم شما بسیار مهم هستند و در صورت خراب شدن ، باید سریعاً آنها را تعویض کنید.

چرا HDD و SSD سریع خراب می‌شوند؟

این دو نوع حافظه ذخیره سازی ممکن است خراب باشد ، اما دلیل این امر برای آنها متفاوت است. دیسک های سخت یا HDD مکانیکی هستند و دارای قطعات متحرک هستند ، بنابراین با گذشت زمان از نظر جسمی آسیب می بینند. ممکن است خراش هایی روی پلاتر ، Head یا سر دچار مشکل شود یا قطعات به علت نوسانات برق فلج شوند.

درایو حالت جامد یا SSD مبتنی بر تراشه های حافظه فلش مموری است ، بنابراین هیچ قسمت متحرکی ندارد ، با این وجود برای ذخیره سازی طولانی مدت اطلاعات غیرقابل اعتماد است ، نسبت به دمای بالا حساس تر است و قطع برق می تواند منجر به خراب شدن داده ها شود.

چگونه طول عمر HDD و SDD را افزایش دهیم؟

مهم نیست که از کدام سیستم ذخیره سازی در سیستم خود استفاده می کنید ، به یک محافظ برق بروید تا از خراب شدن آن جلوگیری کند زیرا نوسانات برق می تواند بر تمام قسمتهای سیستم شما تأثیر بگذارد. تا آنجا که ممکن است از گرما خودداری کنید و دستورالعمل ها را بخوانید تا از درجه حرارت مناسب برای استفاده از آنها مطلع شوید.

سعی کنید کامپیوتر خود را از آلودگی و گرد و غبار دور نگه دارید تا هوا بتواند به خوبی گردش کند و دما افزایش یابد. علاوه بر این ، سعی کنید HDD یا SSD خود را از یک مارک معتبر تهیه کنید.

رم:

چگونه می توان عمر اجزای آسیب پذیر کامپیوتر را افزایش داد؟بیشتر بخوانید: آموزش پیدا کردن رمز وای فای در ویندوز۱۰

رم یک جز ضروری اساسی برای استفاده صحیح از رایانه است و اگر می خواهید عملکرد سیستم خود را افزایش دهید ، یکی از اولینقطعاتی است که برای ارتقا نیاز دارید. رم یکی از آسیب پذیرترین اجزای کامپیوتر است ، با این وجود تقریباً کمتر از سایر قطعات آسیب دیده است.

چرا رم سریع خراب می‌شود؟

در شرایط مناسب ، رم عمر طولانی دارد. یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که خرابی رم‌های کینگستون برابر ۰.۲۰ درصد و رم‌های کورسیر نیز برابر ۱.۰۸ درصد است که با توجه به استفاده گسترده از رم در سراسر جهان، چنین اعدادی بسیار کم محسوب می‌شوند.

با وجود چنین مواردی ، دما و نوسانات برق قاتلان رم هستند. بسیاری از ماژول های رم در دمای 0 تا 85 درجه سانتیگراد کار می کنند و اگر خارج از این محدوده کار کنید ، احتمالاً خراب می شوند. اگر رم مدت طولانی در معرض دمای بالا قرار گیرد ، عمر آن کوتاه می شود. نوسانات برق به دلیل مادربرد معیوب ، منبع تغذیه نامناسب یا افزایش ولتاژ نیز می تواند باعث خرابی شود.

چگونه طول عمر رم را افزایش دهیم؟

مهمترین توصیه ما به شما خرید رم از مارک های معروف و معتبر است. مارک ها و تولیدکنندگان زیادی مانند کینگستون، کروشیال و کورسیر در بازار وجود دارد ، بنابراین قبل از خرید نظرات آنها را بخوانید. علاوه بر این ، ما دوباره توصیه می کنیم که از محافظ برق استفاده کنید.

منبع تغذیه:

چگونه می توان عمر اجزای آسیب پذیر کامپیوتر را افزایش داد؟بیشتر بخوانید: تعمیر و تعویض باتری گوشی

پاور یا منبع تغذیه (PSU) قدرت موردنیاز تمام قطعات در کامپیوتر شما را تامین می‌کند و به همین علت طول عمر آن اهمیت بالایی دارد.

چرا منبع تغذیه سریع خراب می‌شود؟

از نظر میزان خرابی ، منبع تغذیه اندکی بدتر از RAM است. میزان شکست آنها تقریباً 0.49 تا 2.41 درصد است. در استفاده معمول ، منبع تغذیه حداقل 5 سال عمر طولانی دارد ، اما اگر خوش شانس باشید ، قدرت شما تا 10 سال کار می کند. اگر آن را برای مدت طولانی فشار دهید ، به مشکل برمی خورد.

چگونه طول عمر منبع تغذیه را افزایش دهیم؟

اول از همه ، به سراغ مارک های معتبر بروید ، زیرا خرید منبع تغذیه از مارک ناشناخته به معنای کیفیت پایین و در نهایت خرابی است. نکته دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که اکثر مارک ها منبع تغذیه خود را تولید نمی کنند و آن را از تولید کنندگان دیگر تهیه می کنند ، بنابراین کیفیت مارک های مختلف منبع تغذیه می تواند متفاوت باشد.

برای افزایش عمر PSU فشار زیادی وارد نکنید. به عنوان مثال ، استخراج رمزارز فشار زیادی را به برق وارد می کند یا اورکلاک پردازنده یا کارت گرافیک نیز همین کار را انجام می دهد.

فن‌های خنک‌کننده:

چگونه می توان عمر اجزای آسیب پذیر کامپیوتر را افزایش داد؟بیشتر بخوانید: برنامه های اندرویدی که تلفن کاربر را با تبلیغات بمباران می کنند

ممکن است زیاد به فن های سیستم خود توجه نکنید ، اما آنها همچنین نقاط آسیب پذیر کامپیوتر شما هستند. پنکه های کیس نسبتاً ارزان هستند اما پنکه های CPU و کارت گرافیک با قیمت بالاتری به فروش می رسند.

چرا فن‌ کامپیوتر سریع خراب می‌شود؟

فن ها مانند هارد دیسک ها مکانیکی هستند ، بنابراین قطعات متحرک مستعد خرابی دارند. با چرخش مداوم ، این قطعه ناپدید می شود. این روند با افزایش گرد و غبار و ذراتی که روی تیغه ها قرار می گیرند و همچنین مکانیسم چرخش تسریع می شود. اگر رطوبت در هوا وجود داشته باشد یا فن در معرض گرما باشد ، مشکلات ناشی از ذرات دو برابر می شود.

چگونه طول عمر فن کامپیوتر را افزایش دهیم؟

اولین کاری که باید انجام دهید این است که از تمیز بودن فن اطمینان حاصل کنید. گرد و غبار تیغه های فن و همچنین بدنه را تمیز کنید. همچنین می توانید محل مورد را تغییر دهید تا گرد و غبار کمتری به آن وارد شود و همچنین دمای آن در محدوده مناسب باشد. با تمیز کردن ، می توانید عمر یکی از آسیب پذیرترین اجزای کامپیوتر خود را افزایش دهید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *