جلوگیری از مصرف دیتای اپلیکیشن های اندروید

جلوگیری از مصرف دیتای اپلیکیشن های اندروید : البته هیچ یک از ما دوست نداریم بسته اینترنت ما در مدت زمان کوتاهی تمام شود و مجددا با پرداخت هزینه ای بسته جدیدی خریداری کنیم. یکی از راه های کاهش استفاده از اینترنت تلفن همراه جلوگیری از دسترسی برنامه ها به آن است. در این راستا ، ما می خواهیم نحوه قطع دسترسی برنامه ها به اینترنت داده تلفن همراه و ایجاد محدودیت برای مصرف داده را آموزش دهیم.

جلوگیری از مصرف دیتای اپلیکیشن های اندروید

جلوگیری از مصرف دیتای اپلیکیشن های اندروید

برخی از برنامه های تلفن همراه از اینترنت بسیار استفاده می کنند و حتی اگر شما به طور فعال از آنها استفاده نکنید ، آنها همچنان از اینترنت استفاده می کنند. جای نگرانی نیست زیرا اندروید راهی برای جلوگیری از کار به شما ارائه می دهد. علاوه بر این ، می توانید از برنامه های شخص ثالث استفاده کنید که گزینه های بیشتری به شما می دهند.

روش های مختلفی برای محدود کردن یا قطع دسترسی برنامه ها به اینترنت داده تلفن همراه وجود دارد که در زیر آموزش خواهیم داد. تا پایان با موبایل 30 همراه باشید.

بیشتر بخوانید: چگونه شبکه وای فای خود را مخفی کنیم؟

قطع دسترسی برنامه‌ها به اینترنت دیتا با تنظیمات اندروید

شما می‌توانید دسترسی برنامه‌ها به دیتا موبایل را در گوشی‌های برندهای مختلف مانند گوگل، سامسونگ و شیائومی محدود کنید. برای اینکار تنها باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • به سراغ تنظیمات گوشی بروید. برای اینکار روش‌های مختلفی وجود دارد و برای مثال می‌توانید دست خود را از بالای نمایشگر به سمت پایین بکشید و سپس روی آیکون تنظیمات ضربه بزنید.
 • به مسیر Network & Internet > Data usage بروید. در بالای این بخش می‌توانید میزان دیتای مصرفی را ببینید.
 • گزینه App data usage را انتخاب کنید تا میزان مصرف دیتا اپ‌هایی که اخیرا استفاده کرده‌اید به نمایش گذاشته شود.
 • در این لیست به دنبال برنامه‌ای باشید که بیشترین دیتا موبایل را مصرف کرده. برخی برنامه‌ها دیتا زیادی مصرف می‌کنند، بنابراین باعث اتمام سریع بسته اینترنتی می‌شوند.
 • برای جلوگیری از دسترسی این برنامه به اینترنت موبایل، گزینه Background data را خاموش کنید.
 • گزینه Unrestricted data را هم غیرفعال کنید تا زمانی که گزینه صرفه‌جویی مصرف اینترنت دیتا موبایل روشن است، عملکردش مورد بررسی قرار بگیرد.

جلوگیری از مصرف دیتای اپلیکیشن های اندرویدبیشتر بخوانید:جلوگیری از پر شدن حافظه گوشی‌ آیفون

با این کار دیگر داده در پس زمینه مصرف نمی شود و فقط به اینترنت Wi-Fi محدود می شود.اگر می‌خواهید میزان مصرف دیتا موبایل تحت نظر باشد، دوباره به منوی Data usage بروید و گزینه Use Data Saver را فعال کنید. با اینکار مصرف کلی اینترنت موبایل محدود می‌شود.

چطور مصرف اینترنت دیتا موبایل را محدود کنیم؟

اگرچه روش بالا می‌تواند باعث قطع دسترسی برنامه‌ها به اینترنت دیتا شود، اما شما باید یک هشدار برای میزان مصرف درنظر بگیرید و همچنین مصرف دیتا را هم محدود کنید.

برای چنین کاری مراحل زیر را انجام دهید:

 • در تنظیمات گوشی روی گزینه Network & Internet ضربه بزنید.
 • به مسیر Data usage > Data warning and limit بروید.
 • گزینه Set data limit را فعال کنید.
 • به بخش Data limit بروید. یکی از گزینه‌های گیگابایت یا مگابایت را در منوی کشویی انتخاب و سپس میزان دیتا مدنظرتان را وارد کنید.
 • گزینه Set data warning را هم فعال کنید.
 • روی گزینه Data warning ضربه زده و سپس حجم دیتای مدنظرتان برای دریافت هشدار را وارد کنید.
  جلوگیری از مصرف دیتای اپلیکیشن های اندروید

زمانی که به اندازه حجم وارد شده در این بخش از اینترنت استفاده کنید، دستگاه بطور خودکار دیتا موبایل را قطع می‌کند. قابلیت هشدار دیتا تنها زمانی که از دیتا بیش از میزان مدنظرتان استفاده کنید، به شما هشدار می‌دهد.

میزان دیتا برای هشدار باید در محدوده محدودیت برای مصرف دیتا باشد، بنابراین می‌توانید آن را در نزدیکی محدویت دیتا تنظیم کنید تا برایتان هشدار ارسال شود.

محدودیت مصرف دیتا موبایل با اپ‌های شخص ثالث

چندین اپ شخص ثالث برای قطع دسترسی برنامه‌ها به اینترنت دیتا موبایل و همچنین ایجاد محدودیت برای آن‌ها وجود دارد، با این حال می‌خواهیم به سراغ اپلیکیشن «NetGuard» برویم.

NetGuard یک برنامه فایروال است که نه تنها از مصرف داده موبایل توسط اپ‌ها جلوگیری می‌کند، بلکه می‌توانید مانع از دسترسی آن‌ها به اینترنت وای فای هم شوید. در حالت کلی از طریق این برنامه می‌توانید مشخص کنید که کدام برنامه به اینترنت وصل شود و کدام یک به آن دسترسی نداشته باشد.

با توجه به چنین قابلیت‌هایی می‌توانید در کنار صرفه‌جویی در مصرف دیتا موبایل، پهنای باند را کاهش دهید، در مصرف باتری صرفه‌جویی کنید و از نمایش نوتیفیکیشن‌ها، پاپ آپ‌ها و همچنین تبلیغات جلوگیری کنید.

کاهش مصرف دیتا با NetGuard

NetGuard تمام اپ‌ها را به ترتیب حروف الفبا به نمایش می‌گذارد. در مقابل هر برنامه گزینه‌ای برای دسترسی به اینترنت وای فای و همچنین دیتا موبایل به چشم می‌خورد. بنابراین شما می‌توانید دسترسی یک برنامه به هرکدام از آن‌ها یا حتی هردوی آن‌ها را قطع کنید.

در حالت کلی اگر می‌خواهید در مصرف اینترنت دیتا موبایل صرفه‌جویی کنید، گزینه دوم را لمس کنید تا دیگر برنامه به آن دسترسی نداشته باشد. با لمس گزینه وای فای، اپ دیگر به آن دسترسی ندارد و با لمس هر دو گزینه، این برنامه دیگر نمی‌تواند از اینترنت استفاده کند.

اپلیکیشن

بیشتر بخوانید: راه حل خاموش شدن ناگهانی گوشی های اندرویدی

شاید تنها به دنبال قطع دسترسی برنامه‌ها به اینترنت دیتا موبایل نباشید و بخواهید از تنظیمات بیشتری استفاده کنید. برای اینکه کنترل بیشتری روی برنامه‌ها داشته باشید، روی فلش سمت چپ برنامه ضربه بزنید.

در این بخش چندین گزینه در برابرتان ظاهر می‌شود که می‌توانید توسط آن‌ها استفاده برنامه‌ها از اینترنت را شخصی‌سازی کنید. برای مثال گزینه‌ای برای مصرف دیتا زمانی که نمایشگر دستگاه روشن است، در این بخش وجود دارد.

برای سادگی بیشتر، NetGuard برنامه‌های پیش فرض دستگاه را نشان نمی‌دهد، با این حال می‌توانید با چند مرحله زیر اپ‌های سیستمی را هم به آن اضافه کنید:

 • روی گزینه سه نقطه در سمت راست بالای نمایشگر ضربه بزنید.
 • به مسیر Settings > Advanced options بروید.
 • گزینه Manage system apps را فعال کنید.

اپلیکیشن

می توانید استفاده از برخی از شبکه های تلفن همراه را محدود کنید. به عنوان مثال ، استفاده نامحدود از اینترنت 3G را مجاز بگذارید ، اما برای شبکه LTE یا 5G محدودیت تعیین کنید. علاوه بر داده تلفن همراه ، تنظیماتی برای اینترنت Wi-Fi نیز وجود دارد.

برای دسترسی به این گزینه‌ها به مسیر Settings > Network options بروید و سپس گزینه‌های موجود را با توجه به نیازتان فعال یا غیرفعال کنید.

گزینه های موجود در NetGuard محدود به جلوگیری از دسترسی برنامه ها به اینترنت دیتا موبایل نمی‌شود و همچنین می توانید از آنها برای نظارت بر تلاش برنامه ها برای دسترسی به اینترنت استفاده کنید. با استفاده از این ویژگی می توانید عملکرد برنامه ها را بدانید.

نتیجه گیری:

اگر قادر به مدیریت مصرف داده دستگاه اندرویدی خود نباشید ، بسته اینترنت شما در کمترین زمان ممکن به پایان می رسد. بنابراین می توانید با قطع یا محدود کردن دسترسی برنامه ها به اینترنت اشیا ، در هزینه خود صرفه جویی کنید.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *