آشنایی با برنامه گیت هاب و کابرد استفاده از آن

آشنایی با برنامه گیت هاب و کابرد استفاده از آن

آشنایی با برنامه گیت هاب و کابرد استفاده از آن : GitHub یک سیستم عامل قدرتمند یادگیری و همکاری است توصیه می شود برای یادگیری آن زمان بگذارید تا ببینید چقدر می تواند دانش برنامه نویسی شما را گسترش دهد. این مقاله به برنامه های GitHub می پردازد.

GitHub کلمه ای است که کم و بیش در دنیای برنامه نویسی، طراحی وب سایت و افزونه ها درباره آن شنیده ایم شاید کدها یا برنامه هایی را با GitHub دانلود کرده باشید. اگر می خواهید با اپلیکیشن های گیت هاب آشنا شوید، با ما همراه باشید.

آشنایی با برنامه گیت هاب و کابرد استفاده از آن

آشنایی با برنامه های GitHub

GitHub یک پروژه متن باز است که توسط مخترع لینوکس، لنوس توروالدز شروع و متیو مک کالو، یکی از توسعه دهندگان GitHub آغاز شده است و بیان می کند که Git برای کنترل نسخه ویرایش و مدیریت پروژه مفید است به این ترتیب اولین استفاده از GitHub این است که امکان همکاری آسان و کنترل نسخه را فراهم می کند.

این به شما این امکان را می دهد که روی کدها و پروژه ها با هر کسی از هر کجای دنیا کار کنید همچنین، بسیاری از کارفرمایان از GitHub استفاده می کنند بنابراین اگر می خواهید استخدام شوید باید GitHub را یاد بگیرید زیرا رزومه شما را بهبود می بخشد به طور کلی، GitHub یک سیستم عامل یادگیری و همکاری قوی است که اگر برای یادگیری آن وقت بگذارید، خواهید دید که چقدر دانش برنامه نویسی شما را توسعه می دهد.

لازم به ذکر است که سال ها طول می کشد تا یک فرد با آموزش مطالعه و کار مستمر به یک کدنویس حرفه ای تبدیل شود کدنویسی کار بسیار سختی است.

آشنایی با برنامه گیت هاب و کابرد استفاده از آن

اگر کدنویس هستید می دانید که اکثر اوقات به پشتیبانی و کنترل نسخه نوشته شده نیاز است. علاوه بر این، قطعاً سؤالاتی وجود خواهد داشت که در هیچ منبعی نمی توان به آنها پاسخ داد و فقط شخص یا افرادی که قبل از شما با این مشکل مواجه شده اند می توانند پاسخ دهند.

شرکت در جامعه برنامه نویسانی که از سراسر دنیا به این کار مشغول هستند و فرصت و حوصله پاسخگویی به سوالات و چالش ها را دارند می تواند بسیار جذاب و مفید باشد GitHub یکی از این جوامع است. اگر می خواهید اطلاعات کافی در مورد گیت هاب و کاربردهای آن به دست آورید، با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: 6 راهکار موثر برای حذف بدافزارهای وردپرس

GitHub

GitHub یکی از بزرگترین جوامع توسعه دهنده وب در جهان است در واقع GitHub پلتفرمی است که در آن توسعه دهندگان وب از سراسر جهان گرد هم می آیند و با یکدیگر ارتباط و همکاری می کنند در GitHub به عنوان یک توسعه دهنده وب می توانید پروژه های خود را با همکاران یا هر شخص دیگری که می خواهید به اشتراک بگذارید و با هم روی یک پروژه کار کنید.

به این ترتیب می توانید به راحتی نسخه های قبلی یک نرم افزار را بدون تغییر یا ایجاد اختلال در نسخه های فعلی ارتقا دهید. به طور کلی، تعاریف مختلفی برای GitHub در سراسر وب وجود دارد.

GitHub یک شبکه اجتماعی در فضای ابری برای برنامه نویسان و یک پلت فرم همکاری برای توسعه دهندگان است که بزرگترین فضای ذخیره سازی جهان برای کارهای مشترک و توزیع شده در نظر گرفته می شود.

آشنایی با برنامه گیت هاب و کابرد استفاده از آن

می توان گفت Github بزرگترین هاست ایجاد شده برای میزبانی پروژه هایی است که از سیستم کنترل نسخه Git استفاده می کنند. به عبارت ساده تر، GitHub یک سیستم مدیریت پروژه، نسخه سازی کد و یک شبکه اجتماعی برای توسعه دهندگان و برنامه نویسان است که بزرگترین منبع موجود برای ذخیره آثار ایجاد شده مشترک است.

کار بر روی کدها با GitHub آسان تر می شود از طریق این پلتفرم می توانید به کوتاه ترین و نامرئی ترین خط کد خود دسترسی داشته باشید و در صورت لزوم آن را تغییر دهید.

اما جذاب ترین ویژگی گیت هاب این است که می توان از آن برای برقراری ارتباط با دیگر کدنویسان دنیا استفاده کرد. تیم سازی و کار مشترک روی پروژه های مختلف.

کاربردهای GitHub چیست؟

در این بخش به برنامه های GitHub از جمله موارد زیر اشاره شده است:

1. مدیریت ساده و موثر پروژه ها

وقتی صحبت از یک پروژه برنامه نویسی می شود به معنای کل کد است و البته اختلاف نظر وجود دارد. GitHub فضایی است که مدیر پروژه می تواند توسعه دهندگان را گرد هم بیاورد تا در مورد بخش های مختلف کار بحث کنند. استفاده از این مکانیزم قطعا در مدیریت کل پروژه موثر است. به این ترتیب هم از درجه سختی کار کاسته می شود و هم اثربخشی مدیریت افزایش می یابد.

2. افزایش امنیت توسط بسته شخصی

از آنجایی که امنیت 100% در اینترنت وجود ندارد و هر روز اخباری مبنی بر هک شدن شرکت ها و سازمان های مختلف به گوش می رسد، با کمک Github این موضوع تا حدودی مطرح شده و امنیت ارتقا می یابد.

کاربردهای GitHub چیست؟

3. توسعه مهارت های کدنویسی و برنامه نویسی

یکی از مهمترین کاربردهای گیت هاب این است که با تعامل و تبادل نظر، مهارت ها و توانایی های کدنویسی یا برنامه نویسی بهبود می یابد. مثلا با قابلیت Pull Request برنامه نویس می تواند مشکل را در کار خود پیدا کند و برنامه های بهتری بنویسد همچنین شرکت در بحث ها و استفاده از تجربیات دیگران نیز در دستیابی به این دستاورد موثر است.

به یاد داشته باشید صرف نظر از سطح دانش برنامه نویسی شما، همیشه چیزهای جدیدی برای یادگیری وجود دارد.

4. هاست مناسب کلیه کدها و برنامه ها

میلیون ها مخزن در GitHub وجود دارد هر کدام از اینها ابزارهای لازم را برای میزبانی و حتی انتشار کد در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد بنابراین مشکل نگهداری کدها در جای مناسب حل می شود.

هاست مناسب کلیه کدها و برنامه ها

5. اطمینان از اینکه کدها مخرب نیستند

یکی دیگر از کاربردهای GitHub این است که دارای ابزارها و برنامه هایی است که کدها را برای مخرب بودن بررسی می کنند. قطعا چنین سایتی با این قابلیت باید نسبت به سلامت کدها بسیار حساس باشد در غیر این صورت، هکرها به راحتی می توانند باج افزار و بدافزار خود را به طور گسترده بازتولید کنند.

6. همکاری نرم

شایان ذکر است که مزایای گیت هاب بسیار زیاد است و دلایل استفاده از این پلتفرم نیز برای هر کدنویسی متفاوت است اما مهم ترین دلیلی که کدنویسان دنیا را به پیوستن به گیت هاب ترغیب می کند این است که امکان همکاری نرم وجود دارد علاوه بر این، امکان تست و کنترل نسخه باعث جذابیت بیشتر گیت هاب برای کدنویس ها شده است.

همکاری نرم

7. یادگیری موضوعات جدید

یکی دیگر از کاربردهای GitHub این است که امکان یادگیری موضوعات جدید و زبان های برنامه نویسی جدید را فراهم می کند. کافی است کمی وقت بگذارید تا متوجه شوید چه دنیای وسیعی از دانش و اطلاعات در آن نهفته است و یادگیری هر کدام می تواند شما را در زمینه کاری خود متخصص کند.

علاوه بر این این قابلیت که افراد می توانند نسخه خود را در گیت هاب با هرکسی که می خواهند به اشتراک بگذارند، مورد تجزیه و تحلیل و تجزیه و تحلیل قرار گیرد و اگر مشکلی در آن وجود داشت قابل رفع باشد یکی از جذابیت های غیرقابل انکار گیت هاب است.

در حال حاضر اکثر تیم ها یا شرکت های کدنویسی که در این زمینه تخصص دارند، عضو گیت هاب هستند و پروژه های خود را روی این پلتفرم پیش می برند.

به این ترتیب اگر قصد فعالیت در این زمینه را دارید پیشنهاد می شود عضو شوید زیرا می تواند نقش موثری در افزایش قدرت رزومه شما داشته باشد.

بیشتر بخوانید: مشکلات و تعمیر سخت افزار موبایل

یادگیری موضوعات جدید

سخن پایانی:

به طور کلی، یادگیری GitHub برای توسعه دهندگان و برنامه نویسان ضروری است سعی کنید در پروژه هایی که برای تمرین و یادگیری انجام می دهید از Git و GitHub استفاده کنید و پروژه های خود را مدیریت کنید جالب است بدانید که گیت هاب تنها مختص برنامه نویسان و توسعه دهندگان نیست و هرکسی که بخواهد پروژه خود را به نحو مطلوب مدیریت کند و با سایر اعضای تیم خود همکاری کند می تواند از گیت هاب کمک بگیرد.

به عنوان مثال، اگر تیم شما بر روی یک پروژه ترجمه کار می کند و نیاز به به روز رسانی مداوم در فرآیند کار دارد، می توانید از GitHub استفاده کنید این ابزار تغییرات را ثبت می کند و حتی نشان می دهد چه کسی این تغییرات را انجام داده است. به این ترتیب GitHub یک شبکه اجتماعی تخصصی برای برنامه نویسان است که می توانند پروفایل خود را داشته باشند.

پروفایلی که به عنوان رزومه نیز بسیار خوب عمل می کند. البته افراد غیر متخصص نیز می توانند از این سایت استفاده کنند و برنامه های مورد نیاز خود را دانلود کنند.

در پایان از همکاری شما با این مقاله تشکر می کنیم و امیدواریم با گیت هاب و اپلیکیشن های این پلتفرم به خوبی آشنا شده باشید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *