تمام آنچه که برای خرید یک پاور بانک خوب باید بدانید

تمام آنچه که برای خرید یک پاور بانک خوب باید بدانید

تمام آنچه که برای خرید یک پاور بانک خوب باید بدانید : در واقع خرید پاور بانک نیز مانند هر وسیله کاربردی دیگر نیاز به راهنما و نکاتی دارد که بایستی مورد توجه قرار دهید و به همین منظور در این مقاله به بیان برخی از نکات در مورد راهنمای خرید پاور بانک پرداخته ایم تا بتوانید انتخابی درست و بی نقص داشته باشید.

همانطور که می دانید پاور بانک امروزه تبدیل به ابزاری کاربردی شده که استفاده از آن در زمان هایی که هیچ پریز برقی در دسترس نیست بسیار مفید خواهد بود. این مقاله تمام آنچه که برای خرید یک پاور بانک خوب باید بدانید را با هم مرور میکنیم با این وجود برای خرید پاور بانک نکات قابل توجهی وجود دارد که بایستی راهنمای آن در نظر بگیرید تا بتوانید دستگاه مورد نیاز خود را خریداری نمایید.

تمام آنچه که برای خرید یک پاور بانک خوب باید بدانید

آشنایی با راهنمای خرید پاور بانک

به طور کلی پاور بانک یکی از وسایل الکترونیکی و پرکاربرد است که در طی چندین سال اخیر استفاده از آن مرسوم شده و به نوعی یکی از ملزومات کاربران ایرانی خواهد بود که از تمام شدن شارژ تلفن همراهشان ناخشنود هستند.

با وجود اینکه امروزه دیوایس های الکترونیکی اعم از تلفن همراه، دوربین و لب تاپ در زمینه باتری و ظرفیت نگهداری آن پیشرفت های شایانی کرده اند اما هنوز هم به نقطه کمال و جایگاهی نرسیده اند که پاور بانک ها نقششان کمرنگ شود و این نیاز بین کاربران به شدت احساس خواهد شد.

تمام آنچه که برای خرید یک پاور بانک خوب باید بدانید

بهتر است بدانید پاور بانک که امروزه بدان شارژر همراه هم گفته می شود در واقع یک نوع باتری یدک یا اضافی محسوب می شود که در صورت تمام شدن شارژ باطری دستگاه هوشمند می توانید با استفاده از آن دستگاه خود را مجددا شارژ نمایید.

با وجود اینکه امروزه تولیدکنندگان گوشی موبایل، تبلت و ساعت هوشمند در تلاش هستند تا با استفاده از فناوری های نوین مانند باتری های حجیم تر، فناوری شارژ سریع، مصرف بهینه انرژی میزان زمان شارژدهی محصولات خود را افزایش دهند

اما با توجه به کاربری که مختلف و استفاده از سنگین کاربران، مشکل اتمام شارژ باطری معمولا زیاد دیده می شود و نیاز به خرید پاور بانک نه تنها کم نشده بلکه بسیار بیشتر از پیش هم شده است.

نکات و راهنمای خرید پاور بانک

انواع پاوربانک ها:

با وجود اینکه پاور بانک ها امروزه در انواع مختلفی تولید می شوند اما به صراحت می توان گفت که عملکرد تمامی آن ها تقریبا یکسان است و این طبقه بندی تنها به شما کمک می کند تا بر اساس نیازتان پاور بانک مدنظرتان را خریداری نمایید:

شارژر همراه ویژه لب تاپ:

این دسته از شارژر های همراه عمدتا خروجی ولتاژ و جریان متناسب با باتری های حجیم لب تاپ را در اختیار کاربر قرار می دهند که عموما تمامی آن ها دارای ۵ ولت هستند اما در صورتی که برای شارژ کردن باتری لب تاپ خود بر اساس مشخصات آن نیاز به پاوربانک دارید پیشنهاد ما پاوربانک با ولتاژ ۱۶ تا ۲۰ ولت است.

تمام آنچه که برای خرید یک پاور بانک خوب باید بدانید

شارژر همراه ویژه گوش هوشمند و تبلت:

این دسته از پاور بانک ها معمولا در ظرفیت های مختلف و با میزان جریان و ولتاژ متناسب با گوشی های هوشمند طراحی شده اند و به همین خاطر قدرت شارژ کردن باتری تلفن همراه را دارند. البته که باید در نظر داشته باشید که با این پاور بانک نمی توان لب تاپ را شارژ نمود.

شارژر همراه سولار:

پاوربانک سولار که در مواردی به آن خورشیدی هم گفته می شود دوستدار طبیعت است و امکان شارژ آن از طریق انرژی خورشیدی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

در واقع پاور بانک های سولار برای افرادی که بخش زیادی از زمان خود را در سفر هایی با عدم دسترسی به برق شهری می گذرانند محصولی ایده آل خواهد بود و تمام نشدن شارژ دستگاه را تضمین خواهد کرد. از آنجایی که این نوع پاور بانک از انرژی های تجدیدپذیر استفاده می کند جزو محصولات دوستدار محیط زیست خواهد بود.

خرید یک پاور بانک

شارژر همراه هوشمند:

بهتر است بدانید که خروجی ولتاژ و جریان پاور بانک های هوشمند معمولا متناسب با نیاز باتری دستگاه شما قابل تنظیم است و با توجه به نوع دستگاه نیز قادر به تامین شدت جریان متناسب باتری خواهد بود. ایمنی این شارژر ها در سطح بالاتر نسبت به هم سطح های خود ارزان تر است.

راهنمای خرید پاور بانک:

معمولا توصیه می شود که در انتخاب و خرید پاور بانک راهنمای اصولی و نکاتی را که در ادامه بیان کرده ایم مورد توجه قرار دهید تا بتوانید یک خرید ایده آل و مطمئن داشته باشید:

میزان ظرفیت:

به صراحت می توان گفت که یکی از دغدغه های اصلی خریداران پاوربانک ظرفیت آن است و به همین خاطر شما باید بدانید چه ظرفیتی برایتان مناسب است و اصولا تلفن همراه شما چه ظرفیتی را برای هر بار شارژ شدن صفر تا ۱۰۰ نیاز دارد.

ظرفیت شارژر های همراه میزان ذخیره برق آن خواهد بود که معمولا با عنوان مقیاس میلی آمپر شناخته می شود. پاور بانک ها ظرفیت های متفاوتی دارند که رنج معمولی آن بین ۲۰۰۰ میلی آمپر تا ۲۰.۰۰۰ بوده و پر فروش ترین مدل آن بین ۷۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ میلی آمپر خواهد بود.

خرید یک پاور بانک

ظرفیت اسمی و ظرفیت واقعی:

تمامی پاور بانک ها دارای ظرفیت اسمی هستند که دقیقا همان عددی خواهد بود که کارخانه سازنده مدعی شده ظرفیت پاوربانکش همان مقدار است و روی تمامی آن ها و کارت ها نیز مقدار درج شده است. ظرفیت واقعی نیز همواره از ظرفیت پاور بانک پس از هدر رفتن و اتلاف انرژی مقداری کمتر خواهد بود.

به طور کلی دلایل زیادی باعث از دست رفتن انرژی می شوند که یکی از آن ها تبدیل انرژی الکتریکی به گرماست ولی برای اینکه بدانید به صورت تقریبی چه مقدار ظرفیت واقعی در پاوربانک شما وجود دارد بایستی چیزی در حدود ۲۵ الی ۳۰ درصد ظرفیت اسمی را کاهش دهید.

برای مثال وقتی قصد دارید یک پاور بانک ۱۰۰۰۰ میلی آمپری تهیه کنید بایستی به خاطر داشته باشید که ظرفیت واقعی نگهداری انرژی الکتریکی در این پاور بانک تقریبا ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ میلی آمپر خواهد بود که به همین خاطر اگر باتری تلفن همراهتان ۳۰۰۰ میلی آمپر باشد این شارژر می تواند چیزی در حدود ۲ الی ۳ مرتبه موبایل شما را شارژ کند.

خرید یک پاور بانک

تشخیص پاور بانک اصل از تقلبی:

همانطور که می دانید بسیاری از برندهای خوش نام و معتبر درگیر تولیدات تقلبی هستند و در این میان پاور بانک ها نیز از این قاعده جدا نیستند و کالاهای غیر اصلی آن ها نیز به وفور در بازار یافت می شود.

بهتر است بدانید که تشخیص اصلی نبودن پاور بانک کاری سخت و تخصصی است که به همین خاطر توصیه می شود خرید خود را از فروشنده های مطمئن انجام دهید و پاور بانکی تهیه کنید که گارانتی داشته باشد زیرا هیچ کدام از پاور بانک های تقلبی یا درجه دو بر خلاف شارژر های درجه یک گارانتی شرکتی معتبر ندارند.

همچنین که پاور بانک های تقلبی بر خلاف قیمت مناسبشان دارای ظرفیتی غیر واقعی بوده که گاها حتی به یک سوم ظرفیت ادعا شده روی خود محصول یا بسته بندی آن هم نخواهد رسید.

خرید یک پاور بانک

ظراحی ظاهری:

به طور کلی طراحی ظاهری یکی از مواردی است که کارخانه های سازنده زمان و انرژی زیادی را صرف تحلیل و بررسی آن خواهند کرد.

در حال حاضر در بازار ایران تنوع بسیاری از پاور بانک ها وجود دارد که این تنوع تقریبا می تواند تمامی سلایق را راضی نگه دارد و البته یکی از مهم ترین عواملی که در ظاهر این شارژر ها مهم است باریک بودن و جنس بدنه است که در برابر لک شدن و لغزیدگی مقاومت داشته باشد زیرا پاور بانک هایی که خیلی سریع چرب و کثیف می شوند و یا راحت از دست سر می خورند انتخاب مناسبی نخواهند بود.

خرید یک پاور بانک

شدت جریان:

بهتر است بدانید که هر نوع پاور بانکی دارای شدت جریان مخصوص به خود است که با همان شدت جریان موبایل شما را شارژ خواهد کرد برای مثال یکی از خصوصیات بارز شارژر های همراه که هنگام خرید باید بدان دقت داشته باشید

دارا بودن پورتی با خروجی ۲۰۰۰ میلی آمپری یا همان دو آمپری برای عبور شدت جریان الکتریکی است یا به عبارتی اگر شارژر همراه شما خروجی دو آمپر داشته باشد مدت زمانی که نیاز است گوشی شما شارژ شود به نسبت پاور بانک هایی که یک آمپر قدرت خروجی دارند نصف خواهد شد.

در واقع یک پاور بانک با ظرفیت ۱۰.۰۰۰ میلی آمپر و خروجی دو آمپر یک موبایل را دوبرابر سریع تر از همان پاور بانک ولی با یک خروجی آمپر شارز خواهد کرد پس اگر سرعت شارژ برایتان مهم است نباید از این گزینه در راهنمای خرید پاور بانک خود غفلت کنید.

خرید یک پاور بانک

اندازه ها:

شارژر های همراه معمولا در سایز ها و ابعاد متفاوتی از کوچک ترین سایز ها که شباهت زیادی به جا سوییچی دارند تا سایز های خیلی بزرگ که شاید حمل آن ها برای خیلی ها ناخوشیاند باشد، تولیده شده اند.

توجه داشته باشید که اندازه پاور بانک با ظرفیت آن رابطه مستقیمی دارد و هر چه ظرفیت آن بیشتر باشد به دلیل تعداد سل های بیشتری که در ساخت استفاده می شود با طبع اندازه بزرگتری خواهند داشت. اگر به دنبال انتخابی هستید که نه خیلی بزرگ باشد نه بسیار کوچک و کم ظرفیت مدل های ۵۰۰۰ و ۱۰.۰۰۰ میلی آمپری شیائومی گزینه خوبی خواهند بود.

خرید یک پاور بانک

قابلیت فست شارژ:

یکی دیگر از خصوصیات ایده آل پاور بانک ها قابلیت فست شارژ است که در این فناوری نسبت به حالتی که در پیش بیان شد به خاطر استفاده از تکنولوژی جدیدتر فرآیند شارژ شدن باز هم سریع انجام خواهد شد

اما تنها روی موبایل هایی عمل می کند که این قابلیت را دارا باشند یعنی اگر موبایل شما قابلیت فست شارژی را نداشته باشد قطعا بود یا نبود این قابلیت فرقی نخواهد داشت.

سیستم حفاظتی:

به طور کلی یکی از مطلب های مهم که کمپانی های مطرح و مشهور مانند شیائومی در مورد راهنمای خرید پاور بانک روی آن تمرکز کرده و به عبارتی بها داده اند مسئله امنیت و سیستم های حفاظتی پاور بانک ها است زیرا مقاومت در برابر افزایش دمای زیاد، مراقبت از باتری در هنگام ورود ولتاژ بیش از حد و کنترل ولتاژ خروجی از خصوصیات برتر پاور بانک های نسب جدی این شرکت خواهد بود.

معمولا پاور بانک هایی با برندهای دیگر احتمالا از همین قابلیت ها کم و بیش استفاده می کنند اما پیشنهاد می کنیم که پیش از خرید مشخصات روی کارتن را به دقت ملاحظه کنید تا نسبت به کارگیری این لایه های محافظتی در پاور بانک انتخابی خود باشید.

خرید یک پاور بانک

تعداد پورت ها:

بهتر است بدانید که در پاور بانک ها با ظرفیت کم اغلب یک پورت وجود دارد اما در پاور بانک هایی با ظرفیت ۱۰.۰۰۰ و بالاتر دو تا چند پورت تعبیه می شود. در واقع تعداد پورت ها به شما این امکان را می دهد که همزمان دو یا چند دستگاه را شارژ کنید که معمولا در سفر و مسافت های طولانی که نیاز به تلفن همراه و وسایل خود دارید کاربردی خواهد بود.

برخی از پاور بانک ها برای هر پورت مقدار خاصی از شدت جریان را در نظر گرفته اند که معمولا در پاور بانک ها یکی از درگاه ها خروجی دوآمپر بوده و باقی آن ها کمتر خواهند بود.

البته به این نکته دقت داشته باشید که در اغلب پاور بانک ها به منظور استفاده از فرآیند شارژ سریع یا استفاده از حداکثر توان خروجی دو آمپر نباید دستگاه دیگری همزمان به پاور بانک متصل باشد که در غیر اینصورت شارژر نمی تواند از تمام توان خود برای شارژ کردن دستگاه شما استفاده نماید.

تمام آنچه که برای خرید یک پاور بانک خوب باید بدانید

مقدار عمر:

از آنجایی که شارژر های همراه از تعدادی سل (CELL) یا همان باتری تشکیل شده اند قطعا وسیله ای مصرفی خواهند بود و نمی توانید عمر دقیقی برای آن در نظر بگیرید و عمدتا با توجه به تعداد دفعات شارژ و تخلیه آن و بسیاری از موارد دیگر تعیین خواهد شد که مستقیما تحت تاثیر مصرف کننده خواهد بود.

رنج قیمت:

به عبارتی می توان گفت که امروزه در راهنمای خرید پاور بانک ارزان وجود ندارد و هر پاور بانکی متناسب با قیمت خود ظرفیتی دارد یعنی هر چه ظرفیت شارژر بالاتر و امکانات بیشتری داشته باشد قطعا گران تر هم خواهد بود.

به طور کلی پاوربانکی که نسبت به سایرین با همان ظرفیت ارزان تر و تحریک کننده باشد قطعا یا نمونه ای بی کیفیت بوده یا کپی از نمونه های اصلی است. به همین منظور توصیه می شود برای تهیه پاور بانک در مرحله اول به برند های معروف و معتبر مراجعه کنید.

تمام آنچه که برای خرید یک پاور بانک خوب باید بدانید

نوع صفحه نمایشگر:

تقریبا تمامی پاور بانک ها چندین ال ای دی ریز در طرح و رنگ های مختلف دارند که میزان شارژ دستگاه را به شما نشان می دهند اما در این میان پاور بانک هایی هم هستند که در قالب طراحی ای مدرن تر فراتر رفته اند و روی دستگاه صفحه نمایشگری برای نشان دادن میزان شارژ نیز تعبیه نموده اند.

چنانچه به دنبال پاور بانکی هستید که درصد شارژ را کاملا دقیق برایتان نمایان کند می توانید از این مدل ها تهیه نمایید.

لوازم جانبی همراه:

بهتر است بدانید که همراه پاور بانک ها معمولا لوازم جانبی خاصی ارائه داده نمی شود و در اغلب آن ها درون جعبه به جز کاتالوگ راهنما و کارت گارانتی یک الی دو عدد کابل شارژ مشاهده می شود.

البته مدل های خاصی هم هستند که به صورت پک فروخته می شوند اما چندان معروف نیستند برای مثال در یک مدل پاور بانک تولید شده یک عدد کیف محافظ ضربه زیپ دار نیز وجود داشته است.

تمام آنچه که برای خرید یک پاور بانک خوب باید بدانید

سخن آخر:

یکی از نکات مهم که در روند تحویل پاور بانک باید مد نظر قرار دهید این است که در اغلب مدل ها کابل ارائه شده مخصوص دیوایس های اندرویدی است و اگر شما مالک یکی از دستگاه های اپل هستید یا دستگاه اندرویدی تان از درگاه type C استفاده می کند می توانید از فروشنده درخواست یک عدد کابل متناسب با دستگاهتان داشته باشید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *