چگونه شبکه وای فای خود را مخفی کنیم؟

چگونه شبکه وای فای خود را مخفی کنیم؟

چگونه شبکه وای فای خود را مخفی کنیم؟ امنیت شبکه های بی سیم نسبت به شبکه های سیمی کمتر است ، به همین دلیل امنیت Wi-Fi از اهمیت بالایی برخوردار است. اعتقاد بر این است که یکی از راه های افزایش امنیت Wi-Fi پنهان کردن آن است. در این مطلب آموزش مخفی سازی وای فای برای شما آماده شده است..

با پنهان کردن شبکه Wi-Fi ، دیگران نمی توانند به آن متصل شوند ، بنابراین ممکن است شما بخواهید همان کار را انجام دهید. در ادامه برای آموزش مخفی سازی وای فای با موبایل 30 همراه باشید.

چگونه شبکه وای فای خود را مخفی کنیم؟

چرا شبکه Wi-Fi را مخفی کنیم؟

طبق استانداردهای IEEE 802.11 ، هر شبکه بی سیم باید یک شناسه داشته باشد تا دستگاه ها به آن متصل شوند. این شناسه SSID یا Service Set Identifier نام دارد که در واقع نام شبکه Wi-Fi است. روترها اطلاعات شبکه را از جمله SSID منتقل می کنند که نشان دهنده وجود شبکه است.

این ویژگی به تلفن ، لپ تاپ یا هر دستگاه دیگری اجازه می دهد تا شبکه های اطراف را تشخیص دهد. ممکن است فکر کنید که با جلوگیری از گسترش اطلاعات توسط روتر ، شبکه شما نامرئی می شود و دستگاه ها دیگر قادر به اتصال به آن نیستند ، اما در واقع این کار به همین سادگی نیست.

بیشتر بخوانید: آموزش پیدا کردن رمز وای فای در ویندوز۱۰

محدودیت های پنهان کردن SSID شبکه

سیگنال های بی سیم همه یکسان هستند: آنها از یک منبع (روتر شما) منتقل می شوند و از همه جهات حرکت می کنند. راهی برای هدف قرار دادن سیگنال ها وجود ندارد تا فقط به دستگاه شما برسد. حتی اگر بتوانید این کار را انجام دهید ، پس از رسیدن سیگنال به مقصد نمی توانید متوقف شوید و به حرکت خود ادامه می دهد.

تصور کنید که شبکه Wi-Fi شما SSID را پخش نمی کند ، بنابراین فقط می دانید که این شبکه وجود دارد. در ادامه یک ارتباط برقرار کرده و بطور عادی از شبکه استفاده می‌کنید. اما در لحظه‌ای که با سیستم خود شروع به کار می‌کنید یا به یک وب‌سایت سر می‌زنید، روتر یک سیگنال با داده‌های وب‌سایت پخش می‌کند و کامپیوتر شما با عبور این سیگنال، آن را دریافت می‌کند.

چگونه شبکه وای فای خود را مخفی کنیم؟

برای اینکه این سیگنال به رایانه شما برسد ، در هوا حرکت می کند و منتقل می شود ، بنابراین اگر کسی در شعاع آن باشد ، می تواند سیگنال را رهگیری کند. به زبان ساده ، حتی اگر SSID پخش نشود ، مهاجمان می توانند با رهگیری انتقال داده به روتر و سپس انتقال آن به دستگاه ، شبکه را شناسایی کنند.

به طور کلی ، با پنهان کردن شبکه Wi-Fi ، کاربر عادی دیگر  آن را در لیست شبکه های موجود نمی بیند و آن را تشخیص نمی دهد. با این حال ، اگر ما با یک هکر و حرفه ای سر و کار داریم ، او می تواند ترافیک شبکه را تشخیص داده و از آن مطلع شود.

مشکلات مخفی کردن وای فای

همانطور که بالاتر توضیح دادیم، مخفی کردن شبکه وای فای نمی‌تواند تاثیر چندانی روی امنیت داشته باشد و علاوه بر این، شما را هم به دردسر می‌اندازد. زمانی که SSID شما بطور عادی پخش می‌شود، می‌توانید نام شبکه را به راحتی از لیست شبکه‌های وای فای انتخاب کرده، پسورد را تایپ کنید و در نهایت به آن وصل شوید.

حال تصور کنید SSID مخفی است. در این زمان برای اتصال باید نام و رمز عبور شبکه Wi-Fi را به صورت دستی وارد کنید. این مسئله مخصوصاً وقتی می خواهید دستگاه جدیدی را به شبکه وصل کنید بسیار آزار دهنده است.

چگونه شبکه وای فای خود را مخفی کنیم؟
با توجه به این موارد، مجبورید برای هر دستگاه جدید اطلاعات را بطور دستی وارد کنید که تنها می‌تواند کار اضافه روی دوش شما بگذارد و هکرها همچنان قادر به شناسایی آن خواهند بود. با وجود این موضوع، شاید تنها بخواهید افراد عادی نتوانند به آن دسترسی پیدا کنند، بنابراین با آموزش مخفی سازی وای فای همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: نحوه پنهان کردن فایل، پوشه ها و درایوها در ویندوز 10

پس از موارد فوق ، اکنون به سراغ آموزش پنهان کردن WiFi می رویم. برای پنهان کردن Wi-Fi با توجه به مارک مودم مانند TP-Link یا D-Link ، باید به پنل مدیریت آن دسترسی پیدا کنید. برای بسیاری از روترها ، شما باید 192.168.0.1 را در نوار آدرس مرورگر سیستم خود وارد کنید ، اما اگر اتصال بی سیم ندارید ، به یک شبکه سیمی نیاز دارید. اگر هیچ یک از این روش ها جواب نداد ، به وب سایت سازنده مودم بروید.

صفحه ورود به پنل مدیریت روتر به صورت زیر است:

شبکه وای فای
با وارد کردن نام کاربری و گذرواژه خود که اغلب هر دو سرپرست هستند ، می توانید وارد پنل شوید. البته ، برای اطلاعات در مورد نام های کاربری و رمزهای عبور ، می توانید زیر روتر را نیز مشاهده کنید ، زیرا بیشتر آنها و همچنین آدرس روی برچسب مودم نوشته شده است.

پس از ورود به پنل، دنبال بخشی به نام Wireless یا مشابه آن باشید. اگر در این بخش چندین منو وجود دارد، دنبال گزینه‌هایی مانند Wireless Settings یا Wireless Options باشید. در این منو شما باید بتوانید تغییراتی در SSID اعمال کنید و البته با توجه به مودم گزینه‌های دیگری هم در اختیارتان قرار می‌گیرند.

گزینه پنهان کردن SSID با توجه به برند و مدل مودم می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال این گزینه می‌تواند Hide SSID ،Enable Broadcast یا Enable Hidden Wireless باشد. تمام این گزینه‌ها به قابلیت مخفی سازی وای فای اشاره می‌کنند.

شبکه وای فای

بیشتر بخوانید: جلوگیری از پر شدن حافظه گوشی‌ آیفون

در آخر ، باید این گزینه را بسته به نام آن فعال یا غیرفعال کنید. به عنوان مثال ، باید کادر کنار Hide SSID را علامت بزنید یا علامت آن را در Enable SSID Broadcast بردارید. تنظیمات را ذخیره کنید ، البته احتمالا برای فعال شدن این قابلیت مجبور به ریستارت روتر هم می‌شوید. پس از فعال‌سازی، دستگاه‌ها دیگر نمی‌توانند شبکه وای فای شما را شناسایی کنند.

این بر دستگاههای متصل قبلی تأثیر نمی گذارد و اگر تلفن یا لپ تاپ از گذشته به شبکه متصل شده باشد ، این اتصال باقی خواهد ماند. با این حال ، پس از پنهان کردن Wi-Fi ، باید اطلاعات شبکه را به صورت دستی وارد کنید تا به دستگاه های جدید متصل شوید.

چگونه امنیت شبکه Wi-Fi را افزایش دهیم؟

پنهان کردن شبکه Wi-Fi به معنای افزایش امنیت آن نیست و با یادگیری پنهان کردن Wi-Fi می توانید شبکه را از دید افراد عادی پنهان کنید. در حقیقت ، مهاجمان و هکرها همچنان قادر به شناسایی آن و استفاده از روش های دیگر برای انجام این کار خواهند بود.

چندین روش برای افزایش امنیت شبکه Wi-Fi شما وجود دارد ، با این وجود سه روش زیر ضروری است:

  • نام کاربری و پسورد پیش فرض روتر را تغییر دهید:در اینترنت نام کاربری و پسورد تقریبا تمام مودم‌ها با برندها و مدل‌های مختلف وجود دارد، بنابراین افراد می‌توانند به پنل ادمین دسترسی پیدا کنند. اگر نام کاربری و پسورد پیش فرض پنل را تغییر ندهید، افراد می‌توانند کنترل روتر را در دست بگیرند.
  • از رمز عبور قوی استفاده کنید: به جای پنهان کردن شبکه Wi-Fi ، به دنبال یک رمز عبور قوی برای محافظت از آن باشید ، امکان دسترسی و سوءاستفاده از شبکه را به حداقل برسانید.
  • قابلیت های WPS و UPnP را غیرفعال کنید: اگرچه این ویژگی ها کار شما را آسان می کنند ، اما آسیب پذیری های زیادی دارند. به همین دلیل ، آنها را در اسرع وقت غیرفعال کنید.

شبکه وای فای

اگر نمی خواهید نام شبکه شما در معرض دید افراد قرار گیرد ، می توانید این کار را با یادگیری نحوه پنهان کردن Wi-Fi انجام دهید ، اما هیچ تضمینی برای بهبود امنیت شما وجود ندارد. اگر هدف اصلی شما از پنهان کردن WiFi افزایش امنیت آن است ، می توانید از یک رمز عبور قوی استفاده کنید و همچنین نام کاربری و رمز عبور پنل مدیریت را تغییر دهید.

چگونه وای فای خود را مخفی بکنیم
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *